Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Usługi > Wykrywanie przecieków

Lokalizacja wycieków wody- wykrywanie nieszczelności

Ponieważ powody wycieków mogą być różne, nie ma możliwości zastosowania jednej, standardowej techniki określającej miejsce wycieku. W zależności od wycieku stosuje się najbardziej efektywną metodę pomiaru i wykrywania.

Stosowane metody wykrywania przecieków to:

 • AKUSTYCZNY POMIAR WYKRYWANIA WYCIEKÓW
 • METODA ŚLEDZENIA GAZU WSKAŹNIKOWEGO
 • ELEKTRO-AKUSTYCZNY POMIAR WYKRYWANIA WYCIEKÓW
 • KAMERA TERMOGRAFICZNA

Nie istnieje jednak metoda wykrywania przecieków o 100% skuteczności.

Samodzielne szukanie przecieków wody nie należy do najłatwiejszych, zatem zapraszamy do skorzystania z usług profesjonalistów. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących wykrywania przecieków, prosimy o kontakt telefoniczny + 48 601 777 000 lub mailowy: przecieki@osuszanie24.com zapraszamy również na naszą stronę https://osuszanie24.com/

Lokalizacja wycieków wody

Nasze domy polegają na wodzie – dopóki jest ona bezpiecznie zamknięta w rurze, zlewie, wannie lub odpowiednim urządzeniu. Jednak niestety może szybko stać się naszym wrogiem, jeśli dostanie się tam, gdzie nie powinna, uszkadzając strukturę domu lub jego wyposażenie. Wycieki hydrauliczne, niestety, są dość powszechne, nawet w nowszych domach. Co więcej, nie wszystkie wycieki są oczywiste, w rzeczywistości mogą być ukryte, w takim wypadku kluczowe jest jak najszybsze wykrywanie przecieków wody. Każdy właściciel domu powinien wiedzieć, jak znaleźć wyciek wody, zatem zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, uzmysławiającym jak zlokalizować wyciek wody w domu, dzięki czemu zdusimy problem hydrauliczny w zarodku.

Jak zlokalizować wyciek wody w domu

Wykrywanie przecieków wody przed wezwaniem fachowca możesz przeprowadzić samodzielnie w poniższych 7 prostych krokach:

 1. Test wodomierza.

Odkręć wszystkie krany w domu i sprawdź wodomierz. Jeśli licznik nadal działa, masz wyciek wody.

 1. Test ciśnienia wody

Innym sposobem na znalezienie ukrytych wycieków wody jest przetestowanie ciśnienia wody w domu. Wyłącz wszystkie krany i zmierz ciśnienie wody. Jeśli jest niższe niż normalnie, może być do krok do wykrycia przecieków wody.

 1. Posłuchaj, czy woda płynie

Jeśli nie widać żadnych oczywistych oznak wycieku wody, można posłuchać, czy woda płynie. Wycieki wody można czasem usłyszeć przez ściany lub podłogi.

 1. Sprawdź urządzenia pod kątem wycieków
 2. Sprawdź, czy w toalecie nie ma przecieków

Aby sprawdzić, czy woda nie wycieka z toalety, wrzuć do zbiornika na noc odrobinę barwnika spożywczego. Jeśli rano w misce jest kolor bez spłukiwania, masz nieszczelną toaletę.

 1. Sprawdź rachunki za usługi komunalne

Rachunek za wodę może czasami dać ci wskazówki na temat możliwego wycieku wody.

 1. Krople wody i mokre ściany

Jeśli domownicy zauważą widoczną wilgoć wokół kuchni, łazienki lub pralni, może wskazywać to na wykrycie wycieków wody

Jeśli którakolwiek z tych siedmiu metod ujawni, wykrycie wycieku wody w domu, zaplanuj naprawę wycieku wody z zaufanym lokalnym hydraulikiem natychmiast, aby zapobiec uszkodzeniu wody.

Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie

W lokalizacji wycieku wody w ścianie pomogą następujące oznaki:

 • Odbarwione miejsca – Nieszczelne rury wewnątrz ścian mogą powodować pojawienie się plam odbarwienia.
 • Pleśń w miejscach, w których nie spodziewałeś się jej znaleźć
 • Mokre miejsca – Należy przy tym pamiętać, że wyciek może nie być bezpośrednio za wilgotnym obszarem. Woda z nieszczelnych rur może pojawić się i podróżować w dół rury, zanim ostatecznie wejdzie w kontakt z twoją suchą ścianą.
 • Odklejająca się farba lub tapeta
 • Zapach stęchlizny – To, że nie widzisz żadnych uszkodzeń spowodowanych przez wodę, nie oznacza, że ich nie ma. Czasami wystarczy sam zapach, aby Cię zaalarmować.
 • Kałuże wody – Czy ustaliłeś, że nie pochodzą one z urządzeń? Jeśli tak, to być może masz nieszczelną rurę wodną.
 • Kapiące dźwięki – Czy słyszysz dźwięk kapiącej wody, gdy odkręcasz kran lub prysznic? Być może masz rurę, z której wycieka woda.
 • Wysoki rachunek za wodę – To nie powie Ci, gdzie znajduje się wyciek. Jest to jednak silna wskazówka, że prawdopodobnie go masz.

Jak zlokalizować wyciek wody z ziemi

Wysoki rachunek za wodę przy braku widocznych oznak uszkodzenia wody często może oznaczać nieszczelność zakopanych rur. Istnieje możliwość, aby za pomocą nieinwazyjnych technik znaleźć wycieki wody pod ziemią i uniknąć kosztownych prac wykopaliskowych.

 • Testy ciśnieniowe są proste do przeprowadzenia i pomagają zawęzić obszar poszukiwań. Testy nieinwazyjne, np. badania akustyczne, mogą być wykorzystane do określenia dokładnej lokalizacji podziemnego wycieku, zanim konieczne będzie wykonanie jakichkolwiek wykopów.
 • Test szczelności instalacji. Aby przeprowadzić ten test zakręć dopływ wody i wszystkie krany, najlepiej na dwanaście, minimalnie na cztery godziny. Po upływie tego czasu, otwórz wajchę przy liczniku wody, uważnie notując pomiar upływu wody. Jeżeli licznik nie zacznie się poruszać, oznacza to, że układ jest szczelny. Jeśli tarcze zaczną się poruszać- jeden z elementów instalacji wodnej jest nieszczelny i wycieki wody zlokalizowane są w ziemi.
 • Profesjonalna lokalizacja wycieku wody polega na dokładnym wykrywaniu nieszczelności instalacji wodnej unikając konieczności niszczenia całej powierzchni. Istnieją firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Posiadają one specjalistyczne narzędzia pomiarowe, umożliwiające konkretne lokalizację przecieków wody

Więcej informacji na temat naszych usług znajdziesz na osuszanie24.com/uslugi

Masz pytania?

zachęcamy do kontaktu, pomożemy, doradzimy

office@osuszanie24.com

+48 58 320 01 00

biura regionalne

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?