Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Usługi > Usuwanie wilgoci ze ścian

Usuwanie wilgoci ze ścian – czym oraz jak się jej pozbyć?

Często zdarza się, że w starym budownictwie na ścianach widzimy zacieki, które później mogą przeobrazić się z pleśń i grzyba. Oczywiście w nowych mieszkaniach taki problem również może nam się przytrafić na przykład wtedy, kiedy zaleje nas sąsiad z góry lub gdy ulewne deszcze zaleją piwnice. Usuwanie wilgoci ze ścian wydaje się dość proste, jednak prawda jest taka, że wiele osób usuwa tylko objaw zbyt dużej wilgotności, a nie robi nic z przyczyną, dlatego grzyb powraca. Czym zlikwidować wilgoć na ścianie oraz jak pozbyć się wilgoci ze ściany– na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Usuwanie wilgoci ze ścian

Czym zlikwidować wilgoć na ścianie

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, aby określić rodzaj problemu. Wyróżniamy zawilgocenie ścian, które jest spowodowane kapilarnym zaciąganiem wody z gruntu oraz wilgotność nie związaną z ziemią, czyli na przykład wtedy, kiedy mieszkanie zostanie zalane lub przez dach przecieka woda deszczowa. Jak się pozbyć wilgoci ze ściany? W przypadku wilgoci kapilarnej należy niestety zmienić materiał, z którego zbudowana jest ściana. Bardzo często ten problem mają budynku, które zostały wykonane z niskiej jakości materiałów budowlanych oraz takich, które mają wiele lat, więc ich izolacja jest słaba. Dochodzi wtedy do bardzo ciekawego zjawiska jakim jest naciąganie wody. Wygląda to mniej więcej tak, jakby włożyć kawałek bibułki do szklanki z wodą. Zauważymy wtedy, że bibułka staje się stopniowo coraz bardziej mokra, a stopień tej wody idzie ku górze.

Tak samo jest z materiałami budowlanymi, które mają zbyt duże kapilary. Woda po prostu swobodnie przez nie przechodzi i kieruje się do góry. Ściana zaczyna być mokra, a kolejnym etapem najczęściej jest pojawienie się pleśni lub grzyba. W takim razie, jak usunąć wilgoć ze ścian– przede wszystkim należy szybko usunąć naloty ze ścian, a następnie zmienić materiały budowlane. W przypadku wilgotności ścian nie związanych z gruntem, należałoby również usunąć nalot, a następnie dokładnie osuszyć pomieszczenie. Na samym początku znajdź przyczynę, a później walcz z objawami.

Wilgoć na ścianie – jak się pozbyć?

Uciążliwy nalot pojawia się na naszej ścianie z powodu sprzyjających dla niego warunków takich jak duża wilgotność, ciepło (na przykład wtedy, gdy gotujemy i para wodna skrapla się na ścianie lub bierzemy gorące kąpiele w łazience) oraz ciemność. Cały problem jest związany głównie ze słabą wentylacją, przez co grzyb ma idealne warunki do rozwoju. Jeżeli chcesz uniknąć takiego problemu, to regularnie wietrz pomieszczenia i nie zamykaj drzwi, gdy widzisz, że pomieszczenie jest zaparowane. Daj mu wyschnąć.

Pewnie mając taki problem zastanawiasz się jak zlikwidować wilgoć na ścianie? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nigdy nie usuwać nalotu pleśni czy grzyba suchą ściereczką. Należy tego unikać, ponieważ pocierając czymś suchym grzybnię, uwalniamy z niej zarodniki, które unoszą się w powietrzu i są przez nas wdychane. Z całą pewnością jest to niezdrowe i może stanowić dla nas zagrożenie. W takim razie inaczej jak usunąć wilgoć na ścianie? Na samym początku warto umyć ją wodą z octem lub płynem do mycia naczyń. Warto trzymać się stosunku 4:1, czyli 4 części octu i 1 część wody. Taki roztwór najlepiej usunie to co chcemy.

Można również umyć ścianę wodą z domestosem, ponieważ zawiera on chlor, który idealnie niszczy grzybnię. Warto jednak pamiętać, aby wszelkie takie czynności wykonywać w rękawiczkach oraz po skończonej pracy dokładnie umyć ręce. Możesz również kupić w sklepach budowlanych preparaty na grzyb i pleśń, które mają bardzo wysokie stężenie chloru zabijającego grzybnię. Po serii takich użyć należy zacząć osuszanie pomieszczenia. Jak to zrobić?

Jak pozbyć się wilgoci na ścianie?

Warto wypożyczyć lub kupić w specjalnych sklepach suszarki do pomieszczeń. Są to specjalne dmuchawy, które nie pozwalają na osiadanie kropelek cieczy na ścianach czy półkach. W chwilę potrafią wciągnąć całą wilgoć, przez co powietrze staje się suche. Pamiętajmy, że proces usuwania nalotów nie trwa 24 godzin. Należy robić to minimum przez tydzień- zarówno osuszać teren jak i malować ściany preparatami grzybobójczymi i pleśniobójczymi.

Usuwanie wilgoci ze scian

Podczas występowania wilgoci kapilarnej problemem jest to, że mokre są często elementy, które na pierwszy rzut oka są dla nas niewidoczne. Woda gromadzi się nie tylko w ścianach, ale także w podłogach. W takim wypadku często niezbędne jest zatrudnienie firmy zajmującej się osuszaniem terenu. Stosują oni metodę usuwania wilgoci z izolacji posadzek oraz wtłaczają oni suche powietrze przez materiały budowlane tak, aby w sposób najbardziej efektywny pozbyć się niechcianej wilgoci. Niestety zdarza się, że wilgoć weszła już tak głęboko, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest generalny remont mieszkania/domu.

Wiele osób staje przed pytaniem jak pozbyć się wilgotności ze ścian w domu jednak nie zawsze mogą oni uzyskać odpowiedź w sposób zadowalający. Problem ten jest naprawdę kłopotliwy i nie raz wymaga dużych nakładów finansowych i czasowych. Jeżeli na przykład dom jest położony w strefie zalewowym i wilgotność gromadzi się w nim praktycznie cały czas to warto zastanowić się nad wyłożeniem na ścianach płyt perlitowych. Są one naturalnym materiałem, który w pełni reguluje wilgotność, dzięki czemu chroni przed powstawaniem pleśni i grzybów. Zdarza się również, że stosuje się metodę tak zwanej iniekcji. Usuwanie wilgoci ze ścian dzięki niej jest bardzo efektywne, natomiast polega na nawiercaniu ścian i wpuszczaniu specjalnego środka, który po zastygnięciu tworzy warstwę izolacyjną. Jest to metoda szczególnie charakterystyczna dla miejsc, w których niestety nie jest możliwe tworzenie nowych fundamentów, o większej izolacji.

Jak zlikwidować wilgoć na ścianie?

Zdecydowanie warto poprosić o pomoc firmy, które zajmują się takimi problemami, szczególnie wtedy, gdy problem pojawia się wielokrotnie. Oznacza to, że źle zlokalizowaliśmy źródło problemu i tylko zwalczyliśmy objaw, nie dbając o przyczynę. Jeżeli mamy taki kłopot, to warto poszukać na stronach internetowych ofert firm usuwających grzyby i pleśnie oraz osuszających teren. Po przyjeździe do Twojego mieszkania czy domu, pracownicy tej firmy dokładnie obejrzą ściany, podłogi oraz będą szukali pierwotnego źródła problemu.

Po znalezieniu przyczyny stworzą oni tak zwany „plan naprawczy” i zaproponują Ci najbardziej korzystne rozwiązania biorąc pod uwagę Twój budżet. Z pewnością ich wizyta nie skończy się na jednorazowej walce, przynajmniej przez kilka dni będą oni osuszać budynek za pomocą specjalnych suszarek, a jeżeli będzie taka potrzeba to mogą oni również wypompowywać wodę za pomocą pomp ciśnieniowych. Usuwanie wilgoci ze ścian to dla nich chleb powszedni. Mają oni ogromne doświadczenie, co sprawia, że podejdą do problemu kompleksowo.

Wilgoć w ścianach- jak bardzo jest groźna?

Jeżeli wiesz, że w Twoim mieszkaniu lub domu panuje duża wilgotność to zdecydowanie przemyśl zakup osuszacza powietrza. Usunie on wilgotność oraz przykre zapachy i zapobiegnie powstawaniu pleśni czy grzybów na ścianach. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu to około 40-60%. Pamiętaj, że zbyt suche powietrze może powodować zapalenie spojówek, suchość skóry oraz nasilenie się problemów z górnymi drogami oddechowymi. Natomiast zbytnia wilgotność przyczynia się do rozwoju bakterii i grzybów, a także może powodować astmę i alergie.

Najbardziej narażone na pleśnie i grzyby w pomieszczeniach są dzieci i osoby w podeszłym wieku, dlatego właśnie te grupy wiekowe powinno się najbardziej chronić.  Usuwanie wilgoci ze ściany jest problematyczne, gdy nie znamy przyczyny. Zawsze na początku należy się zastanowić, czy wentylacja jest odpowiednia, jaka jest izolacja budynku, czy drenaż został wykonany w sposób prawidłowy oraz czy wysoki poziom wód gruntowych może wpływać na obecną sytuację. Najpierw znajdź przyczynę, a później działaj kompleksowo i zastanawiaj się jak pozbyć się wilgoci ze ściany. Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie sam/sama to skontaktuj się ze specjalistyczną firmą osuszającą zajmującą się takimi problemami.

Masz pytania?

zachęcamy do kontaktu, pomożemy, doradzimy

office@osuszanie24.com

+48 58 320 01 00

biura regionalne

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?