Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Usługi > Usuwanie pleśni i grzybów

Usuwanie pleśni i grzybów ze ścian

Pleśń oraz grzyby na ścianach są niezwykle problematyczne i często wymagają profesjonalnej pomocy przy usunięciu. Pojawiają się często jako skutek niedostatecznej wentylacji pomieszczeń, zalania, czy uszkodzenia kanalizacji. Widać je na ścianach w postaci różnokolorowych plam, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają i wydzielają nieprzyjemny zapach. Nasza firma posiada 25 letnie doświadczenie w usuwaniu pleśni oraz grzyba ze ścian i kompleksowym postępowaniu po zalaniach (np. osuszanie budynków). Przedstawimy wam najważniejsze informacje dotyczące usuwania pleśni ze ścian i odgrzybiania budynków, a także zakres świadczonych przez nas w tym temacie usług.

Jak rozpoznać problemy z grzybami i pleśnią w domu?

Jeśli w twoimi mieszkaniu często obserwujesz zaparowane lustra oraz okna, skraplającą się wodę, czy pęczniejąca tapetę, albo mokre plamy na ścianach, możesz niedługo zaobserwować również rozwój grzybów. Takie warunki są bowiem doskonałe do ich rozwoju. Jeśli natomiast na twoich ścianach widoczne już są kolorowe twory – żółte, pomarańczowe, brązowe, czarne plamy, to niestety, ale masz już problem z grzybami oraz pleśnią. Aby podjąć odpowiednie kroki i dowiedzieć się jak usunąć grzyba lub pleśń ze ścian, warto wiedzieć jak je rozróżnić. Należy zrobić to tak szybko, jak tylko jest to możliwe, aby zapobiec ich rozrastaniu na kolejne części ściany oraz domu.

Jak poznać czy problem dotyczy grzybów, czy pleśni?

Warunki sprzyjające rozwojowi grzybów oraz pleśni są podobne, tak samo jak sposób w jakim się rozprzestrzeniają. Przybierają także podobny wygląd w postaci kolorowych wykwitów na ścianach. Jak więc je rozpoznać oraz jak pozbyć się grzyba na ścianach?

Pleśń zazwyczaj obserwowana jest na suficie i ścianach w postaci kolorowych plam. Jest ona jednak obecna wyłącznie na zewnątrz ściany i o wiele łatwiej jest ją usunąć z domu. Warto zrobić to odpowiednio szybko, ponieważ jest ona szkodliwa dla zdrowia ludzi i negatywnie wpływa na układ oddechowy oraz immunologiczny, przyczyniając się do rozwoju rozmaitych jednostek chorobowych.

Grzyby natomiast potrafią wnikać w głąb powierzchni, na której wyrastają, niezależnie od tego czy jest to ściana, mur czy drewno. Rozwijając się w ten sposób narusza jej strukturę i powoduje spore problemy. Grzyby wyglądają podobnie jak pleśń, jednak często tworzą charakterystyczne pajęczyny, a nie występują w postaci punktowych wykwitów. Dlaczego pojawienie się grzyba jest niebezpieczne dla naszego zdrowia? Wytwarza on szkodliwe toksyny oraz przejawia działanie rakotwórcze, dlatego też należy jak najszybciej się go pozbyć ze ścian.

Grzyb na ścianie jak się pozbyć?

Na początku warto zastanowić się nad tym, kiedy na ścianach w naszym mieszkaniu mogą pojawić się grzyby. Zalania mogą przydarzyć się w każdym domu, czego konsekwencją niewątpliwie będzie wzrost wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu, co sprzyja rozwojowi mikroorganizmów – bakterii, grzybów oraz pleśni. Mogą one pojawić się nawet w ciągu 24 godzin od wystąpienia zawilgocenia, a pozbycie się ich wcale nie należy do najprostszych czynności. Można wręcz z góry założyć, że jak tylko zauważona zostanie pleśń lub grzyb na ścianach, to walka z nimi będzie wyczerpująca i długa. Warto na początku również wspomnieć o tym, że obecność grzybów jest negatywna nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Objawy jakie występują podczas przebywania w zagrzybionym pomieszczeniu to kaszel, astma, katar, alergią oraz problemy ze snem i koncentracją. Osoby mieszkające w pomieszczeniach, które są zagrzybione, narażone są na wiele niekorzystnych czynników, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia. Dodatkowym aspektem, który przemawia za odgrzybianiem budynków jest zapach, który drażnić będzie każdą osobę, przebywającą w danym miejscu.

Zanim przedstawimy czym usunąć grzyb ze ściany, wymienimy  czynniki mające wpływ na pojawienie się go w domu. Jest to między innymi:

-niesprawna wentylacja

-zbyt szczelne okna

-zalanie ściany

-przeciekający dach, balkon

-zła izolacja budynku

-zbyt wysoka wilgoć w domu

Należy pamiętać, że samo usunięcie grzyba i pleśni ze ścian nie gwarantuje braku nawrotu ich inwazji, jeśli warunki w domu nie ulegną poprawie. Aby podejmowane działania miały sens, należy zastanowić się nad powyższymi przyczynami i w miarę możliwości wyeliminować czynniki sprzyjające rozwojowi grzybów na ścianach.

Grzyb na ścianie jak się pozbyć?

Samo zamalowanie kolorowych zmian nie rozwiązuje w żaden sposób problemu z grzybami. Po takim zabiegu można mieć pewność, że problem powróci praktycznie od razu. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że grzyby szybko się namnażają. Sposoby  jakie wykorzystywane są do odgrzybiania budynków można podzielić na kilka etapów, które muszą zostać skrupulatnie wykonane, aby mieć pewność, że grzyb zostanie wyeliminowany. Najlepiej jednak nie próbować walczyć z grzybem na własną rękę domowymi sposobami, ale skorzystać z pomocy osób, które posiadają spore doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt, pozwalający na sprawne rozprawienie się z tym problemem. Nasz wykwalifikowany zespół z łatwością lokalizuje źródło problemu, rozpoznaje rodzaj wykwitów, bada wilgotność powietrza, a następnie wykonuje szereg czynności, które pozwalają na całkowitą eliminację grzyba lub pleśni. Korzystając z naszych usług dostajesz gwarancję skuteczności. Chętnie odpowiemy także na wszystkie pytania, aby poszerzyć waszą wiedzę oraz dopilnować, aby problem na ścianach nie powrócił. Jak usunąć grzyba ze ściany?

Aby odnieść sukces w walce z grzybem na ścianach, należy podejść do problemu w sposób szczegółowy i rozpocząć całą procedurę od znalezienia źródła problemów. Następnie dopiero można przejść do działania w celu usunięcia kolorowych wykwitów. W przypadku grzybów należy określić intensywność inwazji oraz szerokość widocznych zmian na ścianach. Należy pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do pleśni, grzyby wnikają głębiej i problem zazwyczaj nie dotyczy tylko i wyłącznie powierzchownych warstw danej powierzchni. Żeby na pewno pozbyć się problematycznych grzybów należy zastosować metodę wgłębną, która polega na wywierceniu w ścianie co 10 cm otworów o średnicy ok 10 mm. Powinny być one skierowane w dół pod kątem 30-45°do płaszczyzny ściany. Następnie należy wypełnić dziury preparatem grzybobójczym i zakleić je.

Po zakończeniu odgrzybiania, wnętrza uprzednio oczyszczone można odmalować. Najlepiej użyć do tego celu specjalnej farby, która z względu na swoje właściwości hydrofobowe, doskonale nadaje się do pomieszczeń, które miewały problemy z grzybem oraz pleśnią, szczególnie kuchni i łazienki.

Jak usunąć pleśń ze ścian?

Podstawą walki z pleśnią na ścianach jest zlokalizowanie przyczyny jej pojawienia się. W tym celu należy dokonać przeglądu wentylacji, sprawdzić stan elewacji, dachu, tarasu, czy balkonu i wyeliminować ewentualne wycieki wody. Warto zadbać o sprawny przepływ powietrza oraz docieplenie budynku. Następnie można zastanowić się czym usunąć pleśń ze ściany i przejść do działania. Na początku ściany w domu należy oczyścić wodą za pomocą szczoteczki o sztywnym włosiu. Kolejno miejsce umyte oraz jego granice pokrywa się środkiem grzybobójczym. Po wyschnięciu może zostać pomalowane farbą. Pleśń na ścianie jak się pozbyć?

Jeśli problem dotyczy tynku, należy go skuć a następnie umyć daną powierzchnię szczotką, biorąc pod uwagę margines o szerokości 0,5 metra. Mur warto odkurzyć, a następnie pomalować odpowiednim preparatem pleśniobójczym. Nowy tynk może zostać położony po kilku dniach. Jak pozbyć się pleśni ze ścian  z tapetami lub płytami?

Jeśli jest podejrzenie obecności pleśni w danym pomieszczeniu, jednak przez płytki lub tapetę nie jest ona widoczna, należy niezwłocznie usunąć ich fragmenty i zweryfikować czy problem naprawdę występuje. Obecność pleśni nie musi być związana tylko z kolorowymi plamami, często problem sygnalizowany jest przez charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który od razu jest wyczuwalny po wejściu do danego pomieszczenia. W przypadku ścian z tapetami, należy odrywać je fragment po fragmencie, aż cały zapleśniały obszar zostanie odkryty. Aby usunąć pleśń między płatkami, warto zaopatrzyć się w specjalny preparat, który wystarczy nanieść na fugi. Preparat grzybobójczy nakłada się kilka razy, średnio w odstępach 12 – 24 godzinnych. Można również skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się profesjonalnym usuwaniem pleśni ze ścian. Pleśń można usunąć wykorzystując metodę termiczną, czyli opalanie wykwitów na ścianach specjalną lampą lutowniczą.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Preparaty stosowane do odgrzybiania są silnymi środkami chemicznymi, które mogą mieć działanie silnie drażniące. Podczas ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność oraz stosować odzież ochronną, w tym maskę oraz okulary. Ich zapach drażni błony śluzowe, oczy oraz jest niezwykle nieprzyjemny. Używanie środków grzybobójczych nie należy do przyjemnych, ani bezpiecznych czynności, dlatego lepiej zlecić to doświadczonym osobom.  Warto pamiętać o tym, że środki te muszą być odpowiednio mocne, aby kompleksowo zabił wszelkie grzyby i pleśnie występujące i rozwijające się w mieszkaniu.

Proces odgrzybiania mieszkania musi zostać przeprowadzony bardzo skrupulatnie, aby problem grzyba i pleśni na ścianach nie powrócił. Kompleksowe podejście do problemu, odpowiedni sprzęt oraz spora wiedzą oraz doświadczenie pracowników naszej firmy, pozwalają nam na skuteczne i szybkie działanie. Stosowane przez nas metody to między innymi bardzo skuteczne ozonowanie, które umożliwia pozbycie się wszelkich drobnoustrojów z danej powierzchni oraz neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Używamy również metody suchej mgły, mokrej mgły oraz dezodoryzacji. W przypadku problemów z grzybem i pleśnią należy od razu zareagować i podjąć właściwe kroki, ponieważ ich obecność jest szkodliwa dla zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z naszych usług https://osuszanie24.com/. Gwarantujemy wam, że z naszą pomocą grzyby i pleśń na ścianach przestaną być problemem i nigdy nie wrócą.

Masz pytania?

zachęcamy do kontaktu, pomożemy, doradzimy

office@osuszanie24.com

+48 58 320 01 00

biura regionalne

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?