Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Usługi > Restytucja dokumentów

Osuszanie dokumentów Osuszanie dokumentów

Osuszanie dokumentów po zalaniu

Zalanie mieszkania to sytuacja, która dla nikogo nie jest dobra ani przyjemna. Kiedy sąsiad zalewa sąsiada, wówczas dochodzi nie tylko do wielkich szkód, ale także i oziębieniu relacji sąsiedzkich. Zalane mieszkanie może mieć zniszczone podłogi, ściany, meble, wyposażenie, ale także i ważne dokumenty mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wody. Zalania zdarzają się nie tylko w aranżacji blokowej, gdzie awaria wodno-kanalizacyjna odbija się na mieszkaniu znajdującym się poniżej. Bywa, że pęknięta rura, która zalewa nasz dom, czy mieszkanie sieje prawdziwe spustoszenie. Czy wszystko trzeba zutylizować? Z pewnością to, czego nie da się uratować, to trzeba odpowiednio utylizować, ale w przypadku dokumentów jest nadzieja, aby je odzyskać.

Jak uratować ważne dokumenty po zalaniu?

Kiedy zniszczeniu uległy dokumenty, książki lub mapy, pamiątki rodzinne warto podjąć współpracę z firmą osuszającą, która zajmuje się odzyskiwaniem dokumentów po zalaniu. Oferowane przez takie firmy osuszanie dokumentów po zalaniu jest skuteczną metodą pozbycia się wody z papieru. By można było odzyskać zalane dokumenty, należy jak najszybciej dostarczyć firmie akta. Jeśli z jakichś przyczyn nie ma możliwości dowiezienia dokumentów do 48 h po zalaniu, należy taki dokument zamrozić. Tylko tak będzie można zatrzymać proces niszczenia przez wilgoć i drobnoustroje.

Nie należy ustawiać teczek z dokumentami jedna na drugiej, najbezpieczniejsza pozycja suszenia lub przewożenia dokumentów do firmy, która zajmie się osuszeniem, to pionowa. Najlepiej nie próbować samodzielnego suszenia gorącym powietrzem, ponieważ może to spowodować jeszcze większe zniszczenia, a przy tym rozpylić drobnoustroje, które mogą być groźne dla zdrowia.

Firma zapewniająca osuszanie dokumentów to zawsze najlepsze rozwiązanie, ponieważ zajmą się tym profesjonalnie z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Firmy trudniące się odzyskiwaniem dokumentów mają duże doświadczenie w pracy z papierem i wiedzą, jak najlepiej osuszać po zalaniu papier, by nie uszkodzić jego struktury.

Samodzielne osuszanie dokumentów – czy się opłaca?

W trakcie zalania mieszkania, kiedy ważne dokumenty i książki zostają zalane, nie ma zbyt wiele czasu, aby podjąć próbę osuszenia dokumentów. Należy szybko działać, dlatego, jeśli nie masz czasu na samodzielne osuszenie papierów, bo na przykład musisz zutylizować zniszczone sprzęty i meble, a także posprzątać mieszkanie, wówczas najlepiej będzie, jeśli zawieziesz dokumenty do firmy, która się tym zajmuje zawodowo. Firmy, które mają odpowiedni sprzęt, wiedzę, doświadczenie oraz zaplecze, w którym można bezpiecznie i skutecznie pozbyć się wilgoci z papieru.

Wbrew pozorom zamoczone książki i teczki z dokumentami, to nie tylko kwestia wilgoci, z takich dokumentów należy pozbyć się również drobnoustrojów. Firmy, które oferują osuszanie dokumentów po zalaniu, zapewniają również usługę dezynfekcji, tak by można było bezpiecznie korzystać z dokumentu.

Samodzielne osuszanie książek i dokumentów jest możliwe, ale zajmuje sporo czasu, wymaga odpowiedniego traktowania, a nie ma gwarancji, że podczas suszenia nie dojdzie do uszkodzenia papieru. Najgorsze co możesz zrobić, kiedy Twoje książki zostały zalane, to próbować odklejać kartki i suszyć je suszarką. W ten sposób można jedynie uszkodzić książkę, rozerwać papier lub rozmazać tusz.

Reasumując, samodzielne osuszanie książek i innych dokumentów w wersji papierowej, zwłaszcza po zalaniu jest trudne do wykonania, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy, sprzętu i minimum doświadczenia. By nie uszkodzić dokumentów po zalaniu, bezpieczniej jest powierzyć zadanie osuszenia ich specjalistycznej firmie.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?