Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Usługi > Ozonowanie

Ozon zabija wirusy – właściwości ozonu

Ozonowanie

Ozon powstaje w skutek działań fizycznych przy wyładowaniach atmosferycznych i utrzymuje się w wysokich partiach stratosfery. Można jednak wygenerować, go w sposób kontrolowany.

Jak działa ozonowanie?

Badania naukowe od ponad 100 lat udowodniły, że działanie ozonu zabija mikroorganizmy takie jak WIRUSY, bakterie, zarodniki, pleśnie, grzyby, roztocza, przez co doskonale nadaje się do dezynfekcji, np. w lampach UV do pełnej neutralizacji powietrza. Posiada zdolności do łączenia się z mikrocząsteczkami w powietrzu i przez rozkład O3 utlenia je eliminując nieprzyjemne zapachy pochodzenia zarówno organicznego, jak i nieorganicznego, niszcząc lotne cząsteczki które przenoszą zapachy np. spalenizny, dym papierosowy, zapach moczu, kału i wymiocin, zapach zwierząt domowych, zapach świeżej farby. Podobnie działa na mikroorganizmy.

Udowodniono że podczas ozonowania kapsyd wirusa ulega uszkodzeniu, uszkadza otoczkę białkową dezaktywując ich działanie oraz łączenie się z komórkami (łańcuch polipeptydowy) i przede wszystkim namnażanie, do tego w połączeniu z wodą inicjuje reakcje chemiczna zmieniając jej właściwości na środowisko zupełnie pozbawionego życia biologicznego (np. woda utleniona). Ozon uniemożliwia dzielenie się pojedynczej nici RNA na dwie części, zaburzając tym samym funkcje rozmnażania wirusa, przez co hamuje proces powstawania nowych komórek wirusa. Stwierdzono, że ozon inaktywuje wirus pozaustrojowo, również i wewnątrz komórek.

Jaka jest skuteczność ozonowania?

Ten występujący w naturze proces w odpowiednim stężeniu okazuję się około 50 razy skuteczniejszy od chloru, filtrów HEPA i neutralizuje 99,9% mikroorganizmów w otoczeniu. Do tego po okresie 20-30 min samoczynnie się dezaktywuje, rozpadając się do tlenu. Ozon stosuje się podczas nieobecności ludzi, zwierząt i roślin – w wysokich stężeniach jest szkodliwy. Przyjmuje się, że dopuszczalna maksymalna dawka nie może przekroczyć 1,5mg/m3 powietrza.

Gdzie stosować ozonowanie?

Zastosowanie ozonu jest bardzo szerokie wszędzie, gdzie niezbędna jest czystość i higiena. Nie zastępuje oczywiście podstawowych zabiegów jak dezynfekcja powierzchni, ale jest nieodzownym wypełnieniem kompleksowego działania. Zwłaszcza w zwalczaniu wirusów, gdyż nawet jeśli przeprowadzimy czynności sanitarne powierzchni i tak pozostaje ryzyko unoszenie się wirusów i zainfekowania się drogą kropelkową. Ozonowanie zalecane jest jako profilaktyka w:

  • laboratoriach, ambulatoriach, szpitalach, domach opieki, domach pogrzebowych, urzędach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, kinach, sklepach (również mięsnych), zakładach produkcyjnych, szatniach, basenach, systemach klimatyzacyjnych itp.
  • po szkodach pożarowych, po szkodach zalaniowych/powodziowych, po zanieczyszczeniu innymi substancjami.

Zapytaj o usługę ozonowania i dezynfekcji w naszych oddziałach.

W przypadku konieczności neutralizacji powierzchni zapraszamy do sekcji – dezynfekcja.

 

Masz pytania?

zachęcamy do kontaktu, pomożemy, doradzimy

office@osuszanie24.com

+48 58 320 01 00

biura regionalne

24h infolifnia 24h znajdź oddział miałeś pożar?