Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Ozonowanie mieszkania

Ozonowanie mieszkania, domu, pomieszczeń

Ozonowanie mieszkania w naszych czasach

Mało kto słyszał o ozonowaniu mieszkania i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że taka usługa właściwie istnieje. Warto dzisiaj to zastosować, aby pozbyć się wszelkich bakterii, wirusów i grzybów. Ozonowanie pozwala również pozbyć się niepożądanych zapachów. Czym zatem jest ozonowanie domu i mieszkania?

Jest to proces polegający na dostarczeniu gazowego ozonu, który po wymieszaniu się z powietrzem, zawartym oczywiście w danym pomieszczeniu. Pozwala na całkowite zabicie bakterii i innych intruzów, szkodliwych dla naszego zdrowia. Celem takiego procesu jest dezynfekcja i to właściwie najczęściej tym terminem określamy proces oczyszczania pomieszczeń. Ozonowanie mieszkania jest bardzo bezpiecznym przedsięwzięciem. Dostępne dziś na rynku ozonatory nie są oparte na szkodliwej technologii, która była stosowana jeszcze jakiś czas temu.

Dziś tworzone są takie ozonatory, które wydzielają ozon nieszkodliwy dla elektroniki, rybek akwariowych, obić tapicerskich, obrazów, książek i wielu innych elementów. Współczesne ozonatory, wydzielające ozon, nie odbarwiają i nie niszczą tkanin. Możemy być zatem przekonani, że ozonowanie pomieszczeń nie będzie dla nas szkodliwe, a tym bardziej dla rzeczy, o którym danych pomieszczeniach się znajdują. Możemy do tego procesu podejść oczywiście sami, kupując, lub wypożyczając współczesne dziś ozonatory, ale też z powodzeniem możemy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w tym zakresie.

Jaka może być cena ozonowania mieszkania?

Bardzo silnym utleniaczem jest Ozon i musimy wiedzieć, że obok szkodliwych substancji, niszczą również te neutralne i czasami też pożyteczne. Musimy zatem odpowiednio zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniach. Oczywiście, dostępne są dzisiaj takie technologie ozonowania, które nie zaszkodzą dostępnym pomieszczeniach przedmiotom. Natomiast mając na uwadze dbałość o nasze przedmioty, powinniśmy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Jest to konieczne, ponieważ chodzą tworzy swego rodzaju taki proces starzenia się przedmiotów i w przypadku braku ich zabezpieczenia, mogą one po ozonowaniu wyglądać na nieco starsze.

Jeśli nie chcemy się bawić w tego typu pracę, powinniśmy je zlecić specjalistom, upewniając się wcześniej, jak droga może być taka usługa. Uspokajamy jednak, że nie będzie ona kosztowała dużych pieniędzy. Wszystko oczywiście zależy od powierzchni lokalu, czasu i wydajności pracy generatora, który na taką dezynfekcję zostanie wykorzystany. Jeśli zastanawiamy się, ile kosztuje ozonowanie mieszkania to wskazujemy, że średni koszt takiej usługi i waha się w granicach od 200 do 400 zł. Wiele firm dziś proponuję takie usługi i naprawdę mamy w czym wybierać. Z powodzeniem zatem możemy sobie porównać ceny innych firm i wybrać opcję dla nas najkorzystniejszą. Możemy też być pewni, że fachowcy wykonują najlepsze ozonowanie mieszkania. Cena takiej usługi powinna być raczej na każdą kieszeń. Oczywiście, znajdziemy oferty zdecydowanie droższe i tutaj już od nas zależy, czy sięgniemy usługę takiej firmy.

Nie powinniśmy jednak żałować na ozonowanie mieszkania pieniędzy, szczególnie w sytuacji, kiedy jest ona naprawdę wymagane. Koszt ozonowania mieszkania powinien być oczywiście brany pod uwagę, ale w sytuacji kryzysowej. Jeśli na przykład wydarzyła się sytuacja zalania mieszkania fekaliami, takie koszty nie mogą mieć znaczenia.

Na czym polega ozonowanie mieszkania?

Oczyszczanie powietrza jest dzisiaj modnym przedsięwzięciem i wiele osób kupuje różnego rodzaju urządzenia, pozwalające na taki zabieg. Zdecydowanie bardziej zaawansowaną opcją jest ozonowanie, po które powinniśmy również czasami sięgać. Zanim jednak opowiemy, na czym polega ozonowanie mieszkania, warto wiedzieć, że ozon to tak naprawdę również cząsteczka tlenu, ale zbudowana z trzech atomów. Trzeci atom ma skłonność do odłączania się, dzięki czemu też wchodzi w reakcję z innymi związkami.

Pozwala to na rozbijanie jednych substancji i tworzenie innych, co sprawia, że ozon jest bardzo reaktywny. A co za tym idzie, skuteczny w procesie dezynfekcji, neutralizowaniu zapachów i zabijaniu bakterii, wirusów i grzybów. Choć jest to cząsteczka tlenu, to w dużym stężeniu może być dla nas bardzo niebezpieczna. Gdyż właśnie wolny atom tlenu może niszczyć nasze płuca i skórę. Wykorzystanie ozonu jest zatem bardzo skuteczne w oczyszczaniu pomieszczeń. Aby jednak zabieg ozonowania był skuteczny dla pomieszczeń mieszkania, jego stężenie w tych pomieszczeniach musi być odpowiednio wysokie. Sam proces powinien trwać określony czas. Podczas ozonowania nie powinniśmy zostawiać w domu również zwierząt i roślin. Będzie to miało szkodliwy wpływ na zwierzęta i rośliny.

Jeśli zatem podejmujemy się procesu ozonowania, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu niektórych przedmiotów i oczywiście zabraniu roślin i zwierząt. Ozonator powinniśmy ustawić jak najwyżej, aby ozon równomiernie rozkładał się po wszystkich pomieszczeniach. Jest on cięższy od tlenu, dlatego też konieczność postanowienia ozonatora, jak najbliżej sufitu. Osoba obsługująca urządzenie do ozonowania powinny również odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało, zakładając do tej czynności specjalnej kombinezon ochronny i oczywiście maskę, której zabezpieczone zostaną drogi oddechowe.

Etapy ozonowania

Proces ozonowania nie jest wcale skomplikowany i wystarczy odpowiednio ustawić maszynę ozonującą, aby oczywiście odpowiednio przeprowadzić proces dezynfekcji. Oczywiście wiele zależy też od stopnia zaawansowania zanieczyszczeń, których chcemy się pozbyć, natomiast bez względu na to, powinniśmy przeprowadzić odpowiednie etapy ozonowania. Przede wszystkim możemy do nich zaliczyć:

 • Uszczelnienie pomieszczeń

Jest to kluczowe zadanie, ponieważ ozon jest gazem trującym, dlatego też nie powinienem przemieszczać się do innych miejsc, niż te, które podlegają dezynfekcji. Świetnym rozwiązaniem będzie odpowiednie zabezpieczenie drzwi, kratek wentylacyjnych i okien, aby utrzymać ozon w jak najlepszym zagęszczeniu w ozonowanym pomieszczeniu, a także nie pozwolić na przedostanie się ozonu na zewnątrz. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się jakieś szpary i otwory, powinniśmy je również odpowiednio uszczelnić.

 • Uruchomienie generatora ozonującego

Przede wszystkim ważne jest, aby urządzenie ozonujące było postawione, jak najbliżej sufitu. Jeśli zatem jest taka potrzeba, możemy postawić je nawet na wysokich szafach. Następnie powinniśmy włączyć urządzenie, które będzie wytwarzało sztuczne promieniowanie UV. Również będzie tworzyć wyładowania elektrycznych części cząsteczek tlenu, rozpadając go na pojedyncze atomy. A te, przyłączając się do tych sparowanych, będą tworzyły trójatomowe cząsteczki ozonu. Ozon to też cząsteczki tlenu, ale nie w podwójnych atomach, tylk stworzone z trzech atomów. Opadając zatem na określone pomieszczenie, zdecydowanie szybciej je wypełni.

Proces ozonowania nie wymaga zatem dużego zaangażowania z naszej strony, musimy jednak odpowiednio zadbać o uszczelnienie pomieszczenia i zabezpieczenie oczywiście siebie.

Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?

Powyżej wspomnieliśmy już, jakie podstawowe elementy powinniśmy zastosować, przygotowując mieszkanie do ozonowania. Poniżej przedstawimy to bardziej szczegółowo, gdyż na takie elementy warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji po sesji ozonowania. W przypadku, kiedy proces ten będzie wykonywał wykwalifikowany pracownik wybranej przez nas firmy, wyjaśni on nam szczegółowo, co należy zrobić, aby proces ten był bezpieczny. Zatem na listę zadań, które powinniśmy wykonać, powinniśmy wpisać:

 • Sprzęt RTV i AGD zabezpieczamy zwykłą folią.
 • Zabezpieczenie cennych przedmiotów, takich jak obrazy, antyczne meble, gdyż proces ozonowania może negatywnie wpłynąć na ich stan, sprawiając, że będą wyglądały na starsze.
 • Zadbać o to aby w pomieszczeniach nie było kwiatów i zwierząt, ozon dla nich również jest szkodliwy.
 • Zabezpieczyć kratki wentylacyjne, wszelkie szpary i dziury przed możliwością wydostania się ozonu z pomieszczeń. Powinny być to elementy dobrze uszczelnione.
 • Jeśli chcemy pozbyć się brzydkiego zapachu, powinniśmy usunąć wcześniej jego źródło.

Jak widzimy powyżej, przygotowanie mieszkania pod sesję dezynfekcji nie jest trudnym zadaniem. Musimy jednak zastosować te elementy, aby proces ozonowania był, jak najbardziej skuteczny.

Dezynfekcja mieszkania ozonem, czy jest skuteczna?

Proces ozonowania jest dzisiaj powszechnie wykorzystywanym elementem na dezynfekcję mieszkania, czy domu. Zasadniczo możemy powiedzieć że jest to usługa bardzo skuteczna, jeśli oczywiście w procesie tym uzyskujemy wysokie stężenie ozonu w pomieszczeniach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania, czy też domu do samego procesu ozonowego. Podstawą jest też usunięcie źródeł zapachu, aby uzyskać 100% skuteczność takiej sesji.

Jeśli zatem zmagamy się z problemem brzydkiego zapachu, lub nasze mieszkanie zostało zalane i pojawiły się na ścianach grzyby. Albo co gorsza, została uszkodzona rura kanalizacyjna i w naszych pomieszczeniach czuć zapach fekaliów. To zdecydowanie proces ozonowania będzie tutaj skutecznym przedsięwzięciem w eliminacji tego typu nieprzyjemnych okoliczności. Przy jednorazowych akcjach, ozonowanie zdecydowanie załatwi sprawę. Jeśli jednak sytuacje zawilgocenia pojawiają się zdecydowanie częściej i trudno jest usunąć ich przyczynę, sesje ozonowanie będzie trzeba powtarzać, gdyż problem z zapachem i grzybem będzie pojawiał się na nowo.

Kiedy i gdzie warto przeprowadzić ozonowanie?

Ozonowanie można przeprowadzić w sytuacji, kiedy czujemy po prostu taką potrzebę. Być może chcemy oczyścić powietrze w naszym domu, lub mieszkaniu, ale są sytuacje, które wręcz wymagają takiego rozwiązania. Pracę ozonowania powinniśmy zatem wykorzystać w domach i mieszkaniach w których:

 • Wystąpiło zalanie, lub wybuchł w nich pożar.
 • Osoby przechodzą choroby lub nastąpił zgon.
 • Chcemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
 • Mieszkają alergicy, ponieważ w ten sposób usuniemy roztocze kurzu domowego i różnego rodzaju alergeny.

Poza tym również w:

 • Budynkach użyteczności publicznej, takich jak przedszkola i szkoły, hotele i restauracje, oraz miejsca, których jest ogromna rotacja osób. W ten sposób pozbędziemy się bakterii i wirusów.
 • Szpitalach i przychodniach.
 • Samochodach osobowych, dostawczych, autobusach i innych środkach transportu.
 • Fabrykach i dużych zakładach pracy.

Bardzo mocne działanie, zapewniające skuteczne pokonanie wirusów, bakterie i grzybów ma ozonowanie. Jeśli zatem potrzebujemy wykonać taką sesję, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, dla której jest to codzienny chleb. Możemy być wtedy pewni, że proces ten zostanie wykonany w sposób należyty i profesjonalny.

Pozostałe usługi są dostępne na naszej stronie: https://osuszanie24.com/

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?