Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Osuszanie piwnicy po zalaniu

osuszanie piwnicy po zalaniu

Ulewny deszcz, nieszczelne okna czy powódź? Niestety sytuacje te nie należą do rzadkości i wielu z nas staje przed problemem zalanego budynku. Osuszanie piwnicy nie należy do łatwych zadań i wymaga rozsądnego podejścia oraz opracowanego planu. W poniższym artykule przybliżymy Ci najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę osuszając piwnicę po zalaniu.

 1. Znajdź przyczynę

Problem z wodą w piwnicy może być tak oczywisty, jak to, że u podstawy schodów zalega kilkanaście litrów. wody powodziowej. Jednak uciekająca wilgoć nie zawsze objawia się w tak widoczny sposób. Często możemy rozpoznać uczucie wilgoci i duszny zapach, pomimo braku widocznych kropli wody. W takich przypadkach należy szukać subtelniejszych oznak, które dadzą nam wskazówkę, z czym mamy do czynienia. Gnijące drewno, wykwity, luźne płytki podłogowe – wszystko to wskazuje na ten sam podstawowy problem.

 1. Znajdź wodę

Aby osuszyć piwnicę, należy zacząć od określenia przyczyny. Rozważmy możliwą infiltrację wody powierzchniowej, infiltrację wód gruntowych lub wilgotne powietrze.

Wtargnięcie wody powierzchniowej zazwyczaj następuje, po ulewnych deszczach, gdy woda burzowa biegnie w kierunku fundamentu domu przedostając się przez luki lub pęknięcia. Tymczasem wtargnięcie wód gruntowych ma miejsce, gdy woda dostaje się do domu przez fundamenty, przez odprowadzanie, czy przez ciśnienie hydrostatyczne.

Porady dotyczące zapobiegnięcia osuszaniu piwnicy

 • Utrzymuj swoje rynny czysty inaczej, regularnie usuwając z nich liście, gałązki i inne, co uchroni przed zatkaniem i kumulacją wody w okolicach fundamentu.
 • Zainstaluj rynny odpływowe, aby skierować wodę deszczową z dala od fundamentu i uniknąć konieczności osuszania piwnicy
 • Niektóre podjazdy nachylone są w kierunku domu, kierując wodę w stronę fundamentu i powodując jej gromadzenie się w kałużach. Upewnij się, że woda spływająca z podjazdu jest przekierowana. Jeśli nie jest to możliwe, otocz zewnętrzną część piwnicy żwirem i kamieniami, które łatwo wchłaniają wilgoć i szybko wysychają.
 • Twoja suszarka do ubrań emituje wilgotne powietrze. Ciepłe, wilgotne powietrze wpuszczane do domu wspomaga rozwój pleśni i grzybów. Aby temu zapobiec, upewnij się, że Twoja suszarka do ubrań jest wentylowana na zewnątrz.
 • Pleśń i zapachy gromadzą się od wilgoci spowodowanej przez pęknięcia lub luki w ścianach, przesunięcia fundamentu, wadliwe dreny podłogowe, nieszczelne urządzenia i inne. Aby kontrolować pleśń i zapach stęchlizny i nie stawać przed koniecznością osuszania piwnicy, zalecamy od czasu do czasu spryskać piwnicę łagodnym roztworem wybielacza.
 • Wilgotność pojawia się w postaci kondensacji na ścianach piwnicy i innych powierzchniach. Niezależnie od tego, czy wilgoć pochodzi z powietrza zewnętrznego, które przedostało się do środka, czy z suszarni wentylującej się wewnątrz, czy z jakiegokolwiek innego powodu, wentylator wyciągowy, zwłaszcza w łazience w piwnicy, pomoże obniżyć wilgotność i zwiększyć cyrkulację powietrza.
 • Wentylator wyciągowy to nie jedyna obrona przed wilgocią. Zainstaluj osuszacz powietrza i podłącz go do odpływu podłogowego za pomocą węża ogrodowego. Sprawdzaj regularnie odpływ, aby upewnić się, że nie jest zatkany. Okresowo używaj gorącej wody i detergentu, aby utrzymać drożność odpływu i kontrolować wzrost glonów.
 • W wielu piwnicach, niezabezpieczona betonowa podłoga jest porowata i pochłania wilgoć.  Uszczelniając swoje betonowe podłogi, można stworzyć barierę dla wilgoci.
 • Powódź jest głównym problemem dla właścicieli domów z piwnicami, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w obszarach, gdzie opady deszczu lub śniegu są nadmierne. Warto zaopatrzyć się w pompę studzienną przeznaczoną do wypompowywania nadmiaru wody, która mogłaby potencjalnie spowodować zalanie piwnicy. Zainstaluj pompę studzienną z zasilaniem bateryjnym na wypadek, gdyby zabrakło prądu. Będziesz potrzebował połączenia z systemem odwadniającym. Ten projekt prawdopodobnie będzie wymagał pomocy profesjonalisty. Jednak warto zabezpieczać się zawczasu i uniknąć konieczności osuszania piwnicy, ponieważ osuszanie po zalaniu nie jest niczym przyjemnym.

Osuszanie piwnicy cena

Cena za osuszanie piwnicy zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia, rodzaj podłóg i materiału użytego do budowy podmurowania oraz zakresu szkody. Może kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tradycyjna metoda osuszania piwnicy polega na okopaniu budynku do ław fundamentowych i wiąże się z koniecznością przeznaczenia dłuższego czasu na operację. Wynajem urządzeń osuszających piwnicę wiąże się z kosztem około 40 zł za dobę, jednak czasami potrzebujemy ich kilka, w zależności od powierzchni lokalu. Czas trwania osuszania piwnicy przeważnie zajmuje 14 dni. Jeśli chodzi o metodę iniekcji krystalicznej cena zależy od grubości muru i jego rodzaju. Jeśli jest to grubość cegły, zapłacimy około 80 zł za metr kwadratowy. Jeżeli nasz mur jest mieszany, a jego grubość większa, koszty rosną nawet do 180 zł za metr kwadratowy.

Osuszanie piwnic po zalaniu w kilku krokach

 1. Usuwanie wody
 2. Przed rozpoczęciem prac należy odciąć dopływ prądu do piwnicy.
 3. Należy poczekać, aż poziom wody na zewnątrz będzie niższy niż poziom wody w piwnicy. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy wody powodziowe znajdują się poza domem. Staraj się usuwać wodę z piwnicy w takim samym tempie, w jakim ustępują wody powodziowe na zewnątrz.
 4. Należy użyć ręczników, aby usunąć wodę, jeżeli jej głębokość jest mniejsza niż 5 cm
 5. Wypompuj wodę za pomocą pompy, jeśli jest głębsza niż 5 cm.

 

Wentylacja

 1. Przenieś wszystkie uszkodzone przez wodę przedmioty do dobrze wentylowanego pomieszczenia, aby je wysuszyć. Pozwól im wyschnąć przez 48 godzin. Jeśli są nadal mokre po 48 godzinach, wyrzuć je i zastąp je innymi, aby uniknąć gromadzenia się pleśni i grzybów.
 2. Jeśli masz jakieś ważne dokumenty, które zamokły, spróbuj umieścić je w zamrażarce od razu, aby zatrzymać rozwój pleśni i grzybów, dopóki nie będziesz mógł się nimi zająć i wysuszyć je właściwie.
 3. Otwórz drzwi i okna, aby przewietrzyć piwnicę.
 4. Ustaw wentylatory, aby zapewnić cyrkulację powietrza w piwnicy.
 5. Użyj osuszacza, aby przyspieszyć usuwanie resztek wilgoci w odległości co najmniej 15-20 cm od ścian piwnicy.
 6. Uruchom swój centralny system klimatyzacji, jeśli nie został zalany. Chłodne powietrze pomaga wysuszyć powietrze wewnątrz domu. Utrzymuj klimatyzację w ciągłym działaniu przez 48 godzin, aby wspomóc proces suszenia.

Osuszanie piwnicy od wewnątrz

Jeżeli w piwnicy występują przecieki, dobrym rozwiązaniem problemu jest Uszczelnienie piwnicy od wewnątrz poprzez użycie mineralnych materiałów hydroizolacyjnych mocno przylegających do podłoża.

Pozostałe usługi można również zobaczyć na naszej stronie: https://osuszanie24.com/

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?