Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000
Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com
Oddział Gdańsk
ul. Litewska 8
80-719 Gdańsk
Tel: +48 601 647 601
E-mail: gdansk@osuszanie24.com
Zalanie to nic przyjemnego, tym bardziej, jeśli nie jest to pierwszy raz. Zalać może sąsiad w bloku, mieszkający nad nami. Do zalania dochodzi także w czasie awarii wodno-kanalizacyjnej. Doświadczenia te z pewnością mogą nauczyć tego, że szybka reakcja jest najlepszym sposobem na niwelowanie zniszczeń. Co jednak robić, jeśli zalanie nie było widoczne od razu? Jak pozbyć się jego skutków, a także jak osuszyć ściany? Poniższy artykuł z pewnością pomoże uzyskać te informacje.
Zalanie to wypadek, którego z pewnością nikt, nikomu nie życzy. Kiedy ściany w domu stają się mokre, trzeba odpowiednio zacząć działać. Po pierwsze najlepiej zawiadomić firmę, która oferuje osuszanie budynków w Szczecinie i okolicach. Można wówczas liczyć na odpowiednio dopasowany sprzęt, który będzie najlepszym rozwiązaniem w osuszaniu mokrych ścian. Źle dobrane sprzęty, typu osuszacze mogą nie być wydajne lub mało wystarczające. Dlatego tak ważna jest szybka ocena sytuacji przez specjalistów, którzy prawidłowo dopasują metodę i sprzęt do osuszania – osuszanie24
Samodzielne próby suszenia mokrej ściany mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Suszenie polegające na wietrzeniu, czy ogrzewaniu zalanego pomieszczenia poprzez uruchomienie pieca nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Można pokusić się o wypożyczenie sprzętu do osuszania. Praca takiego sprzętu polega głównie na pochłanianiu wilgoci, gdzie następnie jest ona skraplana do odpowiedniego zbiornika. Są też osuszacze, które odprowadzają skroploną wodę na zewnątrz, poprzez pion wentylacyjny i wydmuchanie pary wodnej. Trzeba jednak wiedzieć, że samo wypożyczenie sprzętu może nie wystarczyć. Skuteczniej będzie zatrudnić specjalistów, którzy podpowiedzą jakie sprzęty i metody na osuszanie po zalaniu w Szczecinie będzie najkorzystniejszą opcją.
Nie zawsze zalanie jest możliwe do rozpoznania od razu. Zdarza się, że problem z mokrą ścianą nie jest widoczny od razu, ponieważ wszystko dzieje się przez przeciekanie. Z czasem ściana staje coraz bardziej mokra do tego stopnia, że zaczynają się pojawiać na niej charakterystyczne wykwity. Można je porównać do odparzeń tynku, przypominające niejako liszaje. Nie tylko na suficie widoczne będą takie plamy i wykwity, ale również na ścianach. Mało tego, nie tylko zalanie jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Do takich sytuacji może dojść w wyniku wad konstrukcyjnych stropu, gdzie woda dostaje się do wnętrza. Po ulewnych deszczach będzie to bardziej widoczne. Zdarza się, że początkowo nie jesteśmy w stanie dostrzec problemu gołym okiem, ponieważ do takiego podmywania, czy zawilgocenia ścian dochodzi w trudnodostępnych miejscach. Obraz problemu będzie najpewniej widoczny dopiero po odsunięciu mebli.
Po czym jeszcze poznać, że potrzebne jest osuszanie ścian w Szczecinie? Przede wszystkim po zapachu. Jeśli na pierwszy rzut oka nie widać objawów wilgoci na ścianach, ale czuć nieprzyjemną, piwniczną woń, można wnioskować, że doszło do problemu z zalaniem lub podmywaniem ścian. Czasami problem dotyczy wad konstrukcyjnych stropu, innym razem może to dotyczyć braku wentylacji w pomieszczeniu i znacznym zawilgoceniu. Można taki efekt uzyskać w momencie, gdy w danym pomieszczeniu nie otwiera się okna regularnie, suszy pranie na suszarce lub na kaloryferze. W takiej sytuacji odparowana wilgoć nie ma szans zostać odprowadzona z pomieszczenia, dlatego osadza się na ścianach, sufitach i nie tylko.
W Szczecinie osuszanie budynków to zadanie dla profesjonalistów. Firmy trudniące się taką profesją dysponują odpowiednim sprzętem, metodami, a przede wszystkim wiedzą. Dlatego osuszanie w ten sposób przynosi rezultaty. Samo suszenie zależne jest od powierzchni zalanych pomieszczeń i stopnia zawilgocenia, co z pewnością zostanie ustalone podczas oględzin. Samo osuszanie budynków po zalaniu w Szczecinie jest kluczowe, by móc jak najszybciej powrócić do normalnego stanu. Zająć może to kilka tygodni (osuszanie z wilgoci może potrwać od 10 dni do nawet kilku tygodni).
Samodzielna próba zwalczania skutków zalania jest dużo trudniejsza w realizacji. Prócz tego, że trzeba będzie zainwestować w wypożyczenie odpowiedniego sprzętu, to w dodatku proces suszenia trwać może znacznie dłużej. Samo wietrzenie i znaczne ogrzewanie zalanego wnętrza to mało satysfakcjonujący sposób na osuszanie. Wietrzenie musiałoby być wdrożone na długi czas, a jak wiadomo, w Polsce klimat nie do końca sprzyja takim zadaniom. Pogoda musiałaby być upalna i to przez dłuższy czas. Jeśli do zalania dochodzi jesienią czy zimą, wówczas nie ma szans na to, aby poradzić sobie z zalaniem przy pomocy wietrzenia mieszkania. Z tego względu nie ma co zwlekać i zadzwonić po specjalistów oferujących osuszanie budynków po zalaniu. W Szczecinie możliwe jest przeprowadzenie prac związanych z osuszaniem ze względu na działalność wielu firm oferujących takie usługi.
Kluczowe względem osuszania ścian w Szczecinie i nie tylko tym mieście, jest przede wszystkim znalezienie źródła takiego problemu. Czasami nie chodzi o typowe zasilanie, a wilgoć i tak pojawia się we wnętrzu domu. Osuszanie budynku bez znalezienia problemu (źródła jego powstania) jest bezsensowne. Problem z wilgocią pewnie i tak pojawi się po jakimś czasie, a czynność związaną z osuszaniem trzeba będzie powtórzyć. Z pewnością specjaliści, którzy na co dzień zajmują się osuszaniem budynków, będą w stanie powiedzieć nieco więcej na temat przyczyn. Oprócz znalezienia miejsca występowania wilgoci na ścianie, np. za meblościanką, czy w narożniku (u styku ścian) warto także wybadać, dlaczego w ogóle doszło do takiego stanu. Być może uszkodzona została konstrukcja dachu, gdzie woda opadowa dostaje się do środka i spływa po ścianie czy suficie.
Warto dokładnie przeanalizować te możliwości, aby odpowiednio zadziałać. Jeśli przyczyna leży wyłącznie w zalaniu, gdzie sąsiad z góry zalał sąsiada mieszkającego pod nim, trzeba jak najszybciej usunąć usterkę. Najczęściej przyczyną jest pęknięta rura. Natomiast gdy problem leży w braku wentylacji pomieszczenia, co także objawia się charakterystycznym, stęchłym zapachem, warto pomyśleć nad remontem wnętrza. Trzeba wówczas rozważyć opcję montażu kratek wentylacyjnych. Zdarza się, że może być konieczna nawet wymiana okien, na takie, które można regulować pod względem szczelności. Wtedy, nawet jeśli suszenie jest powodem, dla którego wilgoć osadza się na ścianach, będzie można wzmocnić wentylację poprzez regulację okien.