Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Łazienka to pomieszczenie, w którym nie brakuje wilgoci na co dzień. Codziennie w końcu korzystamy z łazienek. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie nie tylko można zatroszczyć się o pielęgnację swojego ciała, czy zapewnić sobie chwilę relaksu w wannie lub pod prysznicem, to miejsce, gdzie pojawia się najwięcej wilgoci. By móc cieszyć się tym wnętrzem przez dłuższy okres, warto zadbać o właściwe zabezpieczenie łazienki przed wilgocią. Jak to zrobić? Więcej na temat tego, jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią, znajdą Państwo w poniższym artykule.

Właściwa izolacja

Łazienka jest miejscem, gdzie codziennie dochodzi do wytworzenia się pary wodnej. Po każdym prysznicu lub kąpieli w wannie para wodna osadza się na ścianach i powierzchniach łazienki. Charakterystyczne jest wówczas zaparowanie lustra. Po zabiegach kąpielowych w łazience jest gorąco, duszno i parno. Bez właściwej wentylacji tego pomieszczenia pewne jest to, że z czasem dojdzie do wykwitów na ścianach. Rozwój pleśni w takich warunkach jest bardzo sprzyjający. Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Podczas przeprowadzenia remontu (gdy pleśń dała się we znaki, jest to zwykle konieczność) warto pomyśleć o hydroizolacji. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów do zabezpieczenia łazienki przed wilgocią jest tzw. folia w płynie. Jest to jedno z lepszych produktów do zabezpieczenia ścian przed wilgocią, choć warto zaznaczyć, że jest paroprzepuszczalna. Dostępna w niebieskim kolorze folia w płynie, produkowana jest na bazie wypełniaczy, środków modyfikujących oraz dyspersji polimerowych.

Jak zabezpieczyc łazienkę przed wilgocią

Wentylacja i uszczelnianie łazienki przed wilgocią

Nie tylko folia jest odpowiedzią na pytanie: jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Przede wszystkim trzeba duży nacisk kłaść na wentylację łazienki. Sama kratka może nie być wystarczająca. Czasami lepszym sposobem na pozbycie się pary wodnej tuż po kąpieli będzie kratka wentylująca z wiatrakiem odprowadzającym gorące i wilgotne powietrze. Jeśli łazienka nie ma okna (a te zazwyczaj powinno być otwierane, by wywietrzyć parę wodną) wówczas tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na właściwą wentylację wnętrza.

Do tego, aby zaizolować wyposażenie łazienki, konieczny będzie silikon. Aplikuje się go na łączeniach brodzika ze ścianami, wanny ze ścianami oraz umywalek, tak aby zapobiec osuszaniu po zalaniu.

Jeżeli chodzi o wybór materiałów budujących, warto postawić na płyty regipsowe, które będą przystosowane do wilgotnych warunków. Są to płyty wodoodporne, które przystosowane są do wilgotnych pomieszczeń. Mogą być również impregnowane.

Trzeba także pomyśleć o zabezpieczeniu drzwi. Najlepiej wybrać typowe drzwi łazienkowe, które są przystosowane do wentylowania pomieszczenia (kratka, czy otwory). Jeśli jednak z przyczyn montażowych konieczne jest skrócenie drzwi, a więc i często wycięcie części wentylującej, warto pomyśleć o zabezpieczeniu drzwi specjalnym lakierem. Ościeżnicę natomiast warto zabezpieczyć dodatkową aplikacją silikonem w miejscu styku z podłożem. Dobrze będzie również zastanowić się nad kupnem odpowiedniej fugi do płytek, zwłaszcza pod prysznicem, jeśli ten nie będzie miał brodzika. Taka fuga musi być odporna na działanie wody.

Polecamy również sprawdzenie innych treści na Osuszanie24

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?