Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Jak samemu osuszyć piwnicę – zalaną i wilgotną

Zalana piwnica to dość często spotykane zjawisko. Dzieje się tak zwykle na terenach, które okresowo są podmokłe. Wtedy doświadczyć można nieciekawej sytuacji, gdy w piwnicy zbiera się woda. Co trzeba zrobić z taką sytuacją? Czy da się samodzielnie pozbyć problemu z zalaniem i następstwem w postaci wilgoci w piwnicy? Sprawdźmy, jakie są sposoby na usunięcie wody z piwnicy i pozbycie się wilgoci.

Zalana piwnica, co robić?

Zalana piwnica to nie tylko problem związany z podmokłymi terenami, gdzie  woda się zbiera w pomieszczeniach piwnicznych. To także problem, gdy dochodzi do zalania wskutek awarii. Czasami rury kanalizacyjne czy wodociągowe ulegają zniszczeniu, co może powodować nagromadzeniu się wody w piwnicy. Jest to o tyle gorsza sytuacja, że nie każdy może w porę dostrzec problem z zalaniem piwnicy, jeśli nie korzysta z niej regularnie.

Kiedy dochodzi do sytuacji związanej z zalaniem, trzeba zastanowić się, nad tym, jak osuszyć piwnicę. Pierwsze co przychodzi na myśl, gdy staramy się odpowiedzieć na pytanie: jak samemu osuszyć piwnicę, to wypompowanie wody. Jest to oczywiście bardzo dobra porada. Pierwsze co należy zrobić, to pozbyć się stojącej wody. Nie spowoduje to całkowitego rozwiązania problemu, ale jest to pierwszy krok, od którego warto zacząć. Po wypompowaniu wody, z pewnością będzie można zacząć szukać źródła problemu.

Po wypompowaniu wody

Jak osuszyć ściany w piwnicy po wypompowaniu wody? To także bardzo dobre pytanie, które należy szybko rozważyć, gdy mamy problem z zalaniem. Otóż samo wypompowanie wody to jeszcze nie wszystko. Woda, która stoi w piwnicy przez dłuższy czas, wsiąka w ściany i posadzki. Być może okaże się, że posadzki w takiej piwnicy będą nadawały się do wymiany, a więc trzeba będzie je skuć.

W przypadku ścian trudno o wymianę, w końcu jest to konstrukcja fundamentowa całego budynku. W tym wypadku konieczne jest działanie związane z osuszaniem. Jak samemu osuszyć piwnicę i ściany z wilgoci? W tym celu możesz wykorzystać specjalistyczne osuszacze absorpcyjne. Urządzenie to świetnie nadaje się do piwnicznych pomieszczeń, w których panuje charakterystyczny klimat. Piwnice zwykle są zimne, a przez to, że zostały zalane, może dojść do rozwoju drobnoustrojów. Warto temu jak najszybciej zaradzić, aby nie doszło do znacznego rozwoju grzybów, pleśni, oraz bakterii, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Jak samemu osuszyć piwnicę – zalaną i wilgotną

Jak osuszyć wilgotną piwnicę?

Kolejnym sposobem, który pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak osuszyć wilgotną piwnicę, jest wykorzystanie żelu krzemionkowego. Jest to specjalistyczny preparat, który może pomóc w dalszych pracach związanych z osuszaniem. Jeśli stosowanie osuszaczy jest mało wydajne lub gdy problem z zalaniem pojawia się regularnie w wyniku opadów atmosferycznych, warto postawić na dodatkową ochronę. Żel krzemionkowy ma właściwości higroskopijne. Jego zadaniem jest absorbowanie nadmiaru wilgoci, co pomaga w osuszaniu pomieszczeń piwnicznych.

Powtarzające się zalewanie piwnicy

Jak osuszyć zalaną piwnicę, jeśli sytuacja ta powtarza się nagminnie? Czasami wina związana z zalaniem piwnicy leży w ukształtowaniu terenu, na co nie mamy większego wpływu. Bywa, że teren jest zbyt wilgotny, a w okresie intensywnych opadów dochodzi do pojawienia się wody w piwnicy. Prócz zastosowania metody wypompowania wody z pomieszczeń piwnicznych, a także regularnym osuszaniu ścian, warto także pamiętać, że takie piwniczne pomieszczenia należy wietrzyć.

Stojąca woda w piwnicy nie jest niczym przyjemnym, tym bardziej, jeśli przechowuje się w niej meble, sprzęty, czy urządzenia elektroniczne. Jest to o tyle trudna sytuacja, zwłaszcza gdy piwnica jest miejscem instalacji elektrycznych i grzewczych. W wyniku zalania może dojść do poważniejszych awarii. Dlatego, jeśli w piwnicy regularnie pojawia się woda, należy dokładnie sprawdzać to pomieszczenie i działać w błyskawiczny sposób. Regularne podmywanie piwnicy jest kłopotliwe, ale zakup sprzętu do odpompowywania i osuszenia ścian piwnicy pomoże uporać się ze skutkami takich wydarzeń.

W przypadku jednorazowej awarii

Jeśli w piwnicy dochodzi do zalania wskutek awarii rury, wówczas mowa o jednorazowym incydencie. Tutaj można wziąć na cel wynajęcie sprzętu i specjalistów na osuszanie piwnicy np. Osuszanie24, którzy pomogą szybciej uporać się z wilgocią pozostałą we wnętrzu piwnicy, nawet po wypompowaniu wody. Pamiętać należy, że proces suszenia ścian czy posadzek z wilgoci jest długotrwały. Nawet doskonałej jakości sprzęty nie są w stanie w kilka godzin pozbyć się problemu z wilgocią. Takie prace zwykle trwają kilkanaście dni, a w ekstremalnych przypadkach nawet kilka tygodni. Warto uzbroić się w cierpliwość.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?