Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Jak zlokalizować i wykryć wyciek wody w domu?

Nie zawsze możliwe jest zlokalizowanie przyczyny pojawienia się wilgoci w domu. Pomimo tego, że dostrzegamy wykwity naścienne, którym jest pleśń, grzyb, pomimo tego, że w domu utrzymuje się nieprzyjemny zapach, a powietrze jest ciężkie i wilgotne, nie zawsze można od razu znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Nie tylko osuszanie budynku przyda się w walce z usunięciem wilgoci, kluczowa i podstawowa jest wnikliwa analiza przyczyny takiego stanu rzeczy, a może to być spowodowane czymkolwiek. Zastanówmy się nad tym, jak zlokalizować i wykryć wyciek wody w domu.

Nieprawidłowości widoczne w wodomierzu

Pierwszym sygnałem, prócz oczywistych rezultatów pod postacią wykwitów naściennych i stęchłego zapachu w domu, do tego, aby sądzić, że mamy problem z wilgocią w domu, jest nieprawidłowy zapis wodomierza. Kiedy nie korzystamy z wody, a więc kiedy nie odkręcamy kurków z wodą, ani żaden sprzęt typu zmywarka, pralka nie pobierają w danym momencie wody, dostrzega się ruch wodomierza, może to sygnalizować, że doszło do jakiejś awarii wodnej. Dostatecznie duży wyciek z pewnością będzie zaobserwowany przez ruch wodomierza, gdzie zwyczajnie będzie oznaczało to znaczną utratę wody. Warto przyjrzeć się nie tylko obecnemu stanowi wodomierza, ale także poprzednim rachunkom za wodę.

Być może okaże się, że problemem z wyciekiem wody zmagamy się znacznie dłużej. Wysokość rachunków za wodę nie jest tutaj bez znaczenia. Wykrywanie wycieków wody może być jak najbardziej wykryte poprzez analizowanie zużycia wody w danym okresie i ewentualnych skoków. Im wyższe rachunki za wodę, a używamy jej mniej więcej na tym samym poziomie, tym bardziej zastanawiający powinien być dla nas problem związany z wyciekami.

By sprawdzić, czy mamy problem z wyciekiem, warto sprawdzić pracę wodomierza. Wymaga to odrobiny cierpliwości, ponieważ należy w ciągu kilkunastu godzin zaprzestać korzystania z wody w domu oraz urządzeń pobierających wodę, aby móc sprawdzić, czy licznik wodomierza zmienił swoje dane.

Zamykanie głównego zaworu

Zazwyczaj nie mamy w zwyczaju odcinania głównego zaworu wody na noc. Jest to kłopotliwe, zwłaszcza z rana. Jest to jednak dość skuteczna metoda na to, aby sprawdzić, czy doszło do wycieku wody. Wykrywanie nieszczelności instalacji wodnej możliwe jest poprzez zakręcenie głównego zaworu w budynku. Po zakręceniu wszystkich zaworów łazienkach, kuchni na noc, następnego dnia konieczne będzie otworzenie głównego zaworu. Prawidłowo przy otwieraniu zaworu nie powinno się słyszeć niepokojących dźwięków (syknięcia) przy tej czynności. 

Obserwacja pogodowa

Pora deszczowa dla domów i mieszkań, gdzie problem z wilgocią jest szczególnie uciążliwy, to często okres wzmożonej pracy. Skutkiem pory deszczowej może być pojawienie się wilgoci w domu lub na zewnętrznych ścianach, a także wykwitów. Nie tylko woda deszczowa może powodować problem z wilgocią, również woda powierzchniowa jest tego przyczyną. Mokre tereny, które okresowo dają się we znaki, zazwyczaj uwidaczniają problemy z wodą stojącą w piwnicach. Z tym problemem zmaga się wiele osób. Konieczne w związku z tym okazuje się okresowe wypompowywanie nadmiaru wody. Przyda się także osuszanie, a także ozonowanie, by pozbyć się bakterii pozostałych po takim zalaniu.

Po czym jeszcze poznać problem z wilgocią?

Wykwity są oczywistym sygnałem, że ma się problem z wilgocią w domu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że pleśń nie jest jedynym sygnałem świadczącym o problemie z wyciekiem wody. Dokładna obserwacja stolarki drzwiowej może przydać się w ustaleniu tego, jaka jest lokalizacja wycieku wody w domu. Odkształcenia, odbarwienia, ale także pęcherze powstałe na ścianach od farby mogą mówić o tym, że w tym obszarze doszło do wycieku. Ściany absorbują nadmiar wilgoci, niszy się ich struktura, a to może spowodować odkształcenia. Widoczne mogą być one w futrynach drzwiowych.

Czasami dostrzega się ten problem w chwili, gdy drzwi nie chcą się prawidłowo zamknąć, mimo że nie były regulowane, a do tej pory zamykały się prawidłowo. W szczególności problem ten może dotyczyć zamykania drzwi łazienkowych. Nie tylko wyciek z wody, ale brak wentylacji łazienki może przyczynić się do gromadzenia się wody, która przenika do ścian. Jeśli łazienka, pomimo utrzymania jej w czystości, wydziela niepokojący zapach, warto zastanowić się, czy problem ten nie dotyczy braku wentylacji.

Stolarka drzwiowa wykonana z litego drewna może dawać pierwsze sygnały problemu z wyciekiem wody. Odbarwienia, ciemnienie, a także odkształcenie powinno być alarmującym sygnałem. Zdarza się, że nie dostrzegamy wykwitów na ścianie, być może z tego powodu, że są one pokryte płytkami ceramicznymi, ale futryna, czy ościeżnica drzwiowa zmieniły swój kształt lub pierwotny kolor. Jeżeli futryna nie dolega do ściany, mimo że została prawidłowo zamontowana, a wszystko to zostało widoczne dopiero po czasie (np. po latach użytkowania), można z całą pewnością stwierdzić, że w tym wnętrzu pojawił się problem z wilgocią. Być może nie jest tak łatwo zauważyć, że futryna nie dolega do ściany, ale z łatwością dostrzec można to, że drzwi się ciężko zamykają, odbijają lub przycierają o podłoże. Taki sygnał powinien nas zaniepokoić i nakierować na odpowiednie działanie.

Jak zlokalizować i wykryć wyciek wody w domu?

Sprawdzenie podłoża lub inne metody

Kolejnym symptomem, że coś jest nie tak, jeśli chodzi o wilgoć, są zdeformowane listwy przypodłogowe. Jeśli te elementy zaczęły nagle odchodzić od ściany, są powyginane, nieładnie się układają, mimo tego, że zostały zamontowane w sposób prawidłowy, można spodziewać się tego, że problem z wilgocią dał nam kolejny sygnał. Co w tym wypadku robić? Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czy polisa ubezpieczeniowa jest ważna i została opłacona na bieżący rok, ponieważ problem może dotyczyć wycieku wody.

Jak zlokalizować wyciek wody z instalacji co? Nie jest to takie proste, tutaj przyda się doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Ogrzewanie centralne to sieć połączeń, orurowanie. Jeśli coś zostaje uszkodzone, nowoczesny sprzęt może nie działać prawidłowo. Nowoczesne systemy w piecach co z pewnością dadzą znać, że doszło do awarii, jednak starszego typu sprzęt grzewczy z pewnością nie. By zbadać, gdzie doszło do wycieku, przyda się odpowiedni sprzęt, np. kamera termowizyjna. Badanie nią ściany i podłoża będą dokładnie lustrowane, a każda nieprawidłowość w wycieku elementu grzewczego poza rurę, zostanie zarejestrowany. Wówczas będzie można wykryć awarię związaną z ogrzewaniem. 

Jak wykryć awarię związaną z wyciekiem wody?

Najskuteczniejszą metodą na wykrycie nieprawidłowości jest próba ciśnieniowa. Szukanie wycieku wody może nie być najprostszym zadaniem, dlatego bez próby ciśnieniowej ciężko jest odkryć nieprawidłowości. Nawet budynki nowopowstałe, które oddawane są do użytku, muszą mieć przeprowadzone próby ciśnieniowe, by ustalić, że dany obiekt spełnia wszelkie normy. Próba ta polega na kilkukrotnym zwiększeniu ciśnienia wody i obserwacji. Jeśli po podniesieniu ciśnienia zaobserwowano wycieki, trzeba uznać, że instalacja nie jest szczelna i nie powinna być oddana do użytku, zanim nie doprowadzi się do jej uszczelnienia.

Jeśli wciąż nie wiesz, jak zlokalizować wyciek wody, a wszelkie próby znalezienia wycieku spoczywają na niczym, warto poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów. Użycie specjalistycznego sprzętu z pewnością spowoduje znaczne skrócenie czasu poszukiwania nieprawidłowości.

Sprawdzenie szczelności przewodów instalacyjnych, czyli próba ciśnieniowa jest jedną z najskuteczniejszych metod na sprawdzenie, czy w danej instalacji dochodzi do wycieków. W momencie zwiększenia ciśnienia w miejscach nieszczelnych dojdzie do większego wycieku wody, a to pozwoli na dalsze działania.

Samodzielna diagnostyka związana z szukaniem wycieku wody z domu może być pierwszym działaniem, jakie należy podjąć. Nie zawsze uda się znaleźć wyciek za pierwszym razem poprzez szukanie symptomów (wykwitów, mokrej ściany, czy podłogi, odpryskującej farby, czy odpadające płytki ceramicznej), ale badanie kamerą termowizyjną w warunkach domowych może skutecznie naprowadzić poszukującą osobę na źródło problemu z wyciekiem wody. Można także próbować szukać wycieków poprzez szukanie szumów stetoskopem. Wyciek wody widoczny jest także przede wszystkim przez ruch wodomierza, co zostało omówione powyżej. Woda jest cały czas pobierana, co uchwyci wodomierz, mimo że w danym momencie nie korzysta się z niej w domu. Jeśli ma się problem z uchwyceniem miejsca wycieku, warto od razu reagować i wezwać ekipę, która przy pomocy sprzętu znajdzie problem znacznie szybciej np.: Osuszanie24, które zajmuje się osuszaniem po zalaniu.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?