Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Przeciekający dach – jak sprawdzić i zabezpieczyć?

Powiedzenie “dach na głową” sprawdza się do roli bezpieczeństwa, komfortu i dobrych warunków. Wspomniane bezpieczeństwo i komfort mogą zostać zachwiane w momencie, gdy ten dach nad głową zaczyna przeciekać. Cieknący dach można sprawdzić poprzez obserwację wykwitów na suficie, co z czasem powinno się pojawić, natomiast naprawa tuż przed deszczem możliwa jest przy pomocy folii, taśm czy gum w płynie. Możliwości na zabezpieczenie dachu jest wiele, wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt.

Dlaczego przecieka dach?

Istnieje wiele powodów, dla których przeciekający dach może uprzykrzyć życie każdemu. Kiedy przecieka dach, nie należy tylko i wyłącznie działać poprzez szybką naprawę, ale pierwszym krokiem powinno być ustalenie przyczyny takiej sytuacji. Kiedy załatamy dziurawy dach, nie sprawdziwszy, co jest przyczyną takiego stanu, może się okazać, że problem w niedługim czasie powróci. Cieknący dach potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Może być to powodem wielu szkód, co widziane jest nie tylko w formie wykwitów na suficie. Zdarza się, że awaria dachu jest na tyle poważna, że uszkodzeniu ulega nie tylko dach i sufit, ale także sprzęty gospodarstwa domowego, meble czy podłogi.

Możliwe powody przecieków

Gdy pogoda, mówiąc delikatnie, nie rozpieszcza, a dach nie jest w najlepszej kondycji, wówczas nietrudno o przecieki, a nawet i zalania. Najczęstsze przyczyny awarii dachu to nieprawidłowości w związku z ułożeniem pokrycia. Do nich należy także uszkodzenie folii dachowej, nieprawidłowa metoda uszczelnienia dachu, a także montaż wyłazów. Oczywiście zdarzyć się może także w ten sposób, że dach ulegnie zniszczeniu pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Przyczynia się do tego w większej mierze silny, porywisty wiatr. Jeśli pokrycie dachowe jest wykonane profesjonalnie i zgodnie z zaleceniami, nie powinno dochodzić do takich nieprzewidzianych sytuacji.

Przeciekający dach – jak sprawdzić i zabezpieczyć

Dach najbardziej narażony

Najbardziej awaryjne pod względem przecieków dachy to te, które są płaskie lub ich spad nie jest większy niż 30 stopni. Zbyt niskie nachylenie dachu lub jego całkowity brak sprawia, że o wiele łatwiej jest o cieknący dach. W szczególności w okresie zimowym jest to uciążliwa awaria dla mieszkańców domu. Jak sprawdzić gdzie przecieka dach? Jeśli mamy do czynienia z płaskim dachem, jest o wiele łatwiej sprawdzić miejsce przecieku. Wystarczy zalać powierzchnię dachu wodą o określonej głębokości i obserwować, gdzie pojawiają się przecieki. Pamiętajmy, że występowanie wykwitów na suficie nie musi wskazywać nam dokładnego miejsca przecieku, ponieważ woda lubi się przemieszczać i płynie zwykle tam, gdzie znajdzie ujście, a więc we wszelkie szczeliny.

Często dzieje się też tak, że zanim woda zacznie solidnie przeciekać, że zaobserwujemy zjawisko kapania na głowę, może minąć wiele czasu. Najłatwiej jest to zaobserwować, po zimie, kiedy śnieg zaległy na dachu topnieje. Jest to także możliwe po ulewie. Często jednak proces przeciekania, zanim zostanie odkryty na dobre przez domowników w postaci plam na suficie, czy pleśni, która zdołała się na dobrze rozwinąć, może być w pierwszych chwilach zupełnie niedostrzegalny. Jest to również czas aby przemyśleć czy czujemy się na siłach działania w takiej sytuacji, jeśli nie możemy wezwać zespół bezpośredniego reagowania.

Miejsca przecieków

Co zrobić, gdy dach przecieka? Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie każdy z nas jest w stanie udzielić nawet bez zastanowienia. Przeciekający dach trzeba naprawić, uszczelnić lub zabezpieczyć. Jest to oczywiście racja. Najpierw jednak trzeba znaleźć miejsce przecieku. Dach nie jest konstrukcją, która nie jest narażona na wszelkie usterki, a do najczęściej awaryjnych części należą:

  • miejsca łączenia poszczególnych elementów dachu,
  • wszelkie załamania dachu, połaci,
  • miejsca, w których umiejscowiony jest komin lub okna połaciowe,
  • miejsca, przez które przechodzą określone instalacje, np. antena.

Te wszystkie elementy zlokalizowane na dachu są najbardziej narażone na możliwe awarie i uszkodzenia, co w efekcie może doprowadzić do przeciekania dachu.

Jak zabezpieczyć przeciekający dach? Kiedy już udało nam się zlokalizować źródło problemu związanego z przeciekaniem dachu, trzeba odpowiednio zadziałać. Naprawa przeciekającego dachu nie musi wiązać się z poważnym kosztem wymiany pokrycia dachowego. Zdarza się, że wystarczy jedynie odpowiednie zabezpieczenie i wzmocnienie elementów pokrycia. Do tego, aby odpowiednio zabezpieczyć cieknący dach, przydadzą nam się różnego typu folie zabezpieczające, guma w płynie, taśmy izolujące, pianki dekarskie, żywica czy wszelkiego rodzaju kleje.

Przeciekający dach – jak sprawdzić i zabezpieczyć

Kiedy pod wpływem silnego wiatru dach zostaje w określonych miejscach poderwany, co skutkuje przeciekaniem, można na samym początku zabezpieczyć poddasze grubą folią lub brezentem. Jeśli Twój dach przecieka, a pogoda nie zapowiada się najlepiej w najbliższym czasie, nie ma czasu do stracenia, trzeba odpowiednio zabezpieczyć daną powierzchnię. Jeśli nie ma niczego pod ręką, gdy chodzi o produkty dekarskie do naprawy i uszczelnienia, można posłużyć się nawet folią malarską, aby zabezpieczyć dach do czasu, aż możliwy będzie zakup specjalistycznych produktów.

Obróbka blacharska, która jest w nieprawidłowy sposób wykonana, także może przyczynić się do powstawania przecieków dachowych. Niektóre elementy dachu lubią się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego może dochodzić do odsłonięcia szczelin, w których może gromadzić się woda. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się problemu z cieknącym dachem jest regularny przegląd. Najlepiej dwa razy do roku sprawdzić, czy nie doszło do jakichś odkształceń i nieprawidłowości, ponieważ przecieki mogą być widoczne dopiero po określonym czasie od awarii. Woda musi przeniknąć poszczególne warstwy, a zanim dojdzie do wykwitów na suficie, może minąć trochę czasu. Jeśli okaże się, że podczas przeglądu zauważymy nieprawidłowości, od pęknięcia, odkształcenia lub odsłonięcia kołnierzy np. wokół komina warto zainwestować w masy uszczelniające, aby nie doszło do poważniejszych problemów.

O czym warto pamiętać?

Kiedy chcemy dbać o dom, dach i o to, aby cieszyć się nim na dłużej, warto dbać o regularne przeglądy i naprawy tymczasowych usterek. Jeśli mamy do dyspozycji płaski dach, który jest pokryty wyłącznie papą, pamiętajmy, że naprawa przeciekającego dachu powinna odbywać się w suche dni. Nie wolno wymieniać papy, czy naprawiać usterek, gdy dach jest mokry, ani nie należy wykonywać tego tuż przed deszczem. Taki zabieg niczego nam nie da, a jedynie narazi nas na dodatkowe koszty.

Gdy przecieka dach wykonany z blachy, najskuteczniejszym środkiem zaradczym na przecieki jest nylon dekarski. Jest to produkt na tyle trwały i szczelny, że świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie pokrycia dachowego z blachy. Ponadto montaż nylonu jest prosty i na tyle szybki, że można błyskawicznie poradzić sobie z uszczelnieniem dachu.

W przypadku naprawy dachu pokrytego gontem sprawa ma się nieco inaczej. Problemem jest zazwyczaj oderwany fragment pokrycia. Tutaj dokładna obserwacja i wyłapanie nieprawidłowości przyczynia się do szybkiego zlokalizowania przecieku. Jeśli powierzchnia dachu na danym fragmencie jest odkształcona, gont jest oderwany, trzeba przede wszystkim zakupić taki element (dostępny jest w płatach), aby następnie go przybić odpowiednimi gwoździami. Dobrze przytwierdzony gont nie powinien się już odrywać, co nie znaczy, że z czasem problem nie powróci.

Wiele w tej kwestii zależy od warunków atmosferycznych, które nie zawsze nas rozpieszczają. Kiedy przecieka dach, a woda widoczna jest już na suficie, warto jak najszybciej zadziałać, by nie narażać się na konieczność wymiany całego pokrycia dachowego. Można również się zabezpieczyć wykonując prewencję – zapobieganie szkodom. Jest to wskazanie zagrożonych obszarów w całej infrastrukturze budynków, Osuszanie24 również zajmuje się tego typu usługami.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?