Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000
Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com
Warunki atmosferyczne nie zawsze nas rozpieszczają. Wskaźniki temperaturowe mają swoje odniesienie również do miejsca pracy, w którym wykonujemy swoje zobowiązania. Okazuje się, że nie da się pracować w warunkach poniżej temperatury 14 stopni. Niewiele osób zastanawia się nad tym, jakie są prawidłowości z tym związane, jak się okazuje to dość istotne i ma to wpływ na jakość naszej pracy. Zastanówmy się nad tym, jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy?
Jaka minimalna temperatura w miejscu pracy powinna być zapewniona przez pracodawcę? Jest to dość oczywiste, ale okazuje się, że nie zawsze stosowane. W miejscu pracy powinna być zapewniona temperatura o wskaźniku 14 stopni Celsjusza, jako minimalna. Jest to niewiele, ale wszystko zależne jest od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli mamy do czynienia z halami produkcyjnymi czy magazynowymi, gdzie pracownicy takiej firmy wykonują prace fizyczne, ten pułap jest akceptowalny. Oczywiście temperatura w miejscu pracy powinna być wyższa, by można było swobodnie funkcjonować, ale 14 stopni jest tym minimum, jakie musi być zapewnione. Wartość minimalnej temperatury odnosi się do warunków pracy fizycznej.
Zastanówmy się jeszcze, jaka jest minimalna temperatura w miejscu pracy biurowej? Jest to zupełnie inne środowisko i są to inne warunki pracy. Okazuje się, że pracownicy biura lub ci, którzy wykonują tzw. lekką pracę, nie mogą pracować w warunkach poniżej 18 stopni Celsjusza. Czy ktoś zwraca na to uwagę? Może niewielu, a warto jednak skoncentrować się na tym, czy sam pracodawca ma na uwadze warunki oferowane swoim pracownikom. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby była zapewniona optymalna temperatura w miejscu pracy, minimalna wartość została już przedstawiona powyżej.
Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza zimą. Praca w niekorzystnych warunkach, gdzie niska temperatura utrudnia swobodne wykonywanie swoich obowiązków, jest nie tylko utrudnieniem stricte związanym z wykonywaną pracą, ale stanowi także poważne zagrożenie dla zdrowia. Niska temperatura w miejscu pracy jest poważnym obciążeniem dla organizmu, a konkretniej układu krwionośnego pracowników. Spędzając kilka lub nawet kilkanaście godzin w miejscu, gdzie panuje zbyt niska temperatura, ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi.
To nie tylko kwestia tego, że będzie takiemu pracownikowi zimno, ale w znaczny sposób zostanie nadwyrężony jego układ odpornościowy i krwionośny. Jeśli pomimo upomnień, pracodawca nie robi nic w kierunku tego, by zapewnić pracownikom warunki minimalnej temperatury respektowanej w miejscu pracy, można zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy.
W przypadku pracy biurowej, gdzie mowa o pracy siedzącej, nie ma mowy o ruchu, często także nie ma nawet mowy o licznych przerwach, ważne jest, by zachować, chociażby minimalną wartość temperatury w biurze. Pomóc może w tym ogrzewanie miejsca pracy.
Z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę, że w pracy musi zostać uwzględnione także pomieszczenie toaletowe. W każdym zakładzie powinno być miejsce na stołówkę, szatnię i toaletę dla pracowników. Zapytać można, jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy w toalecie? Okazuje się, że wartości te są zupełnie inne niż minimalne standardy biurowe i produkcyjne. W toalecie powinniśmy odczuwać minimalną temperaturę powietrza w wysokości 24 stopni.
Wartość ta dotyczy także wszystkich pomieszczeń gospodarczych, szatni, stołówek i innych przynależnych do firmy. Komfort korzystania z takich pomieszczeń, gdy mamy zapewnioną temperaturę “domową” ma ogromny wpływ na zdrowie pracowników. Załatwianie swoich potrzeb w zimnej toalecie sprzyja jedynie wszelkich sytuacjom chorobowym. To samo, jeśli udajemy się na przerwę do stołówki, w której nie ma ogrzewania. Nawet kubek ciepłej herbaty nie jest w stanie rozgrzać nas, gdy w stołówce panują temperatury niższe od minimalnych. Okazuje się, że temperatura minimalna w miejscu pracy nie jest wcale bez znaczenia. Odnosi się to nie tylko do okresu zimowego, który może być trudny dla pracowników, ale również i latem trzeba zapewnić optymalne warunki swoim pracownikom.
Podobnie jest w przypadku, gdy na zewnątrz temperatura rośnie do nieznośnych temperatur. Kiedy upał daje się we znaki, w miejscu pracy także muszą zostać stworzone optymalne warunki. Zwróćmy uwagę na to, że w przypadku pomieszczeń biurowych, gdzie pracuje większa ilość osób, a przy tym stale eksploatowane są urządzenia, które także generują ciepło, trzeba zapewnić określone, a przede wszystkim znośne warunki. W tym wypadku klimatyzacja jest podstawą. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń i klimatyzacja jest podstawą do tego, aby w okresie letnim zapewnić pracownikom godziwe warunki i komfort pracy.
Sama klimatyzacja to jeszcze nie wszystko należy zadbać o to, aby była ona sprawna, regularnie czyszczona i odgrzybiona. Regularne konserwowanie takich urządzeń pozwala nie tylko na dłuższą pracę urządzenia, ale przede wszystkim zapewni optymalne warunki do pracy swoim pracownikom.
Oddzielnym tematem dotyczącym temperatury minimalnej w miejscu pracy będzie zagadnienie produkcji mrożonek, gdzie nie da się zapewnić optymalnej temperatury dla pracowników z powodów oczywistych. W takich przypadkach konieczne jest, aby pracodawca zapewnił pracownikom odpowiednią odzież, przerwy i ciepłe posiłki. Jedynie w ten sposób można zrekompensować pracownikom niekorzystne warunki pracy, co na pewno będzie określone znacznie szerzej w umowie.
Kiedy pracodawca nie przestrzega reguł dotyczących minimalnej temperatury w miejscu pracy, mimo tego, że możliwości technologiczne umożliwiają ten proces, może narazić się otrzymanie mandatu w wysokości 2000 zł, który nałożony zostanie od Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku dalszego niedopełnienia obowiązku utrzymania temperatury narażony zostaje także na grzywnę w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł. Jak widać oszczędzanie na ogrzewaniu w miejscu pracy, czasami nie popłaca.