Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy?

Warunki atmosferyczne nie zawsze nas rozpieszczają. Wskaźniki temperaturowe mają swoje odniesienie również do miejsca pracy, w którym wykonujemy swoje zobowiązania. Okazuje się, że nie da się pracować w warunkach poniżej temperatury 14 stopni. Niewiele osób zastanawia się nad tym, jakie są prawidłowości z tym związane, jak się okazuje to dość istotne i ma to wpływ na jakość naszej pracy. Zastanówmy się nad tym, jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy?

Temperatura w pracy

Jaka minimalna temperatura w miejscu pracy powinna być zapewniona przez pracodawcę? Jest to dość oczywiste, ale okazuje się, że nie zawsze stosowane. W miejscu pracy powinna być zapewniona temperatura o wskaźniku 14 stopni Celsjusza, jako minimalna. Jest to niewiele, ale wszystko zależne jest od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli mamy do czynienia z halami produkcyjnymi czy magazynowymi, gdzie pracownicy takiej firmy wykonują prace fizyczne, ten pułap jest akceptowalny. Oczywiście temperatura w miejscu pracy powinna być wyższa, by można było swobodnie funkcjonować, ale 14 stopni jest tym minimum, jakie musi być zapewnione. Wartość minimalnej temperatury odnosi się do warunków pracy fizycznej.

Temperatura w biurze

Zastanówmy się jeszcze, jaka jest minimalna temperatura w miejscu pracy biurowej? Jest to zupełnie inne środowisko i są to inne warunki pracy. Okazuje się, że pracownicy biura lub ci, którzy wykonują tzw. lekką pracę, nie mogą pracować w warunkach poniżej 18 stopni Celsjusza. Czy ktoś zwraca na to uwagę? Może niewielu, a warto jednak skoncentrować się na tym, czy sam pracodawca ma na uwadze warunki oferowane swoim pracownikom. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby była zapewniona optymalna temperatura w miejscu pracy, minimalna wartość została już przedstawiona powyżej.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza zimą. Praca w niekorzystnych warunkach, gdzie niska temperatura utrudnia swobodne wykonywanie swoich obowiązków, jest nie tylko utrudnieniem stricte związanym z wykonywaną pracą, ale stanowi także poważne zagrożenie dla zdrowia. Niska temperatura w miejscu pracy jest poważnym obciążeniem dla organizmu, a konkretniej układu krwionośnego pracowników. Spędzając kilka lub nawet kilkanaście godzin w miejscu, gdzie panuje zbyt niska temperatura, ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi.

To nie tylko kwestia tego, że będzie takiemu pracownikowi zimno, ale w znaczny sposób zostanie nadwyrężony jego układ odpornościowy i krwionośny. Jeśli pomimo upomnień, pracodawca nie robi nic w kierunku tego, by zapewnić pracownikom warunki minimalnej temperatury respektowanej w miejscu pracy, można zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy.

W przypadku pracy biurowej, gdzie mowa o pracy siedzącej, nie ma mowy o ruchu, często także nie ma nawet mowy o licznych przerwach, ważne jest, by zachować, chociażby minimalną wartość temperatury w biurze. Pomóc może w tym ogrzewanie miejsca pracy.

Jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy?

Temperatura w toalecie

Z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę, że w pracy musi zostać uwzględnione także pomieszczenie toaletowe. W każdym zakładzie powinno być miejsce na stołówkę, szatnię i toaletę dla pracowników. Zapytać można, jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy w toalecie? Okazuje się, że wartości te są zupełnie inne niż minimalne standardy biurowe i produkcyjne. W toalecie powinniśmy odczuwać minimalną temperaturę powietrza w wysokości 24 stopni.

Wartość ta dotyczy także wszystkich pomieszczeń gospodarczych, szatni, stołówek i innych przynależnych do firmy. Komfort korzystania z takich pomieszczeń, gdy mamy zapewnioną temperaturę “domową” ma ogromny wpływ na zdrowie pracowników. Załatwianie swoich potrzeb w zimnej toalecie sprzyja jedynie wszelkich sytuacjom chorobowym. To samo, jeśli udajemy się na przerwę do stołówki, w której nie ma ogrzewania. Nawet kubek ciepłej herbaty nie jest w stanie rozgrzać nas, gdy w stołówce panują temperatury niższe od minimalnych. Okazuje się, że temperatura minimalna w miejscu pracy nie jest wcale bez znaczenia. Odnosi się to nie tylko do okresu zimowego, który może być trudny dla pracowników, ale również i latem trzeba zapewnić optymalne warunki swoim pracownikom.

Wzrost temperatury a warunki pracy

Podobnie jest w przypadku, gdy na zewnątrz temperatura rośnie do nieznośnych temperatur. Kiedy upał daje się we znaki, w miejscu pracy także muszą zostać stworzone optymalne warunki. Zwróćmy uwagę na to, że w przypadku pomieszczeń biurowych, gdzie pracuje większa ilość osób, a przy tym stale eksploatowane są urządzenia, które także generują ciepło, trzeba zapewnić określone, a przede wszystkim znośne warunki. W tym wypadku klimatyzacja jest podstawą. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń i klimatyzacja jest podstawą do tego, aby w okresie letnim zapewnić pracownikom godziwe warunki i komfort pracy.

Sama klimatyzacja to jeszcze nie wszystko należy zadbać o to, aby była ona sprawna, regularnie czyszczona i odgrzybiona. Regularne konserwowanie takich urządzeń pozwala nie tylko na dłuższą pracę urządzenia, ale przede wszystkim zapewni optymalne warunki do pracy swoim pracownikom.

Praca w produkcji mrożonek

Oddzielnym tematem dotyczącym temperatury minimalnej w miejscu pracy będzie zagadnienie produkcji mrożonek, gdzie nie da się zapewnić optymalnej temperatury dla pracowników z powodów oczywistych. W takich przypadkach konieczne jest, aby pracodawca zapewnił pracownikom odpowiednią odzież, przerwy i ciepłe posiłki. Jedynie w ten sposób można zrekompensować pracownikom niekorzystne warunki pracy, co na pewno będzie określone znacznie szerzej w umowie.

Kary za nieprzestrzeganie zasad

Kiedy pracodawca nie przestrzega reguł dotyczących minimalnej temperatury w miejscu pracy, mimo tego, że możliwości technologiczne umożliwiają ten proces, może narazić się otrzymanie mandatu w wysokości 2000 zł, który nałożony zostanie od Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku dalszego niedopełnienia obowiązku utrzymania temperatury narażony zostaje także na grzywnę w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł. Jak widać oszczędzanie na ogrzewaniu w miejscu pracy, czasami nie popłaca.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?