Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Samodzielne ozonowanie mieszkania – czy warto?

Wielu z nas chciałoby mieć czyste i odświeżone mieszkanie. W dobie czasów, w których przyszło nam żyć, czyli okres pandemii i częstych chorób, pragniemy zadbać o nasze mieszkania jeszcze bardziej. W tej sytuacji wiele osób sięga po ozonowanie mieszkania i często wykonuje to sposób samodzielny. Jest to dziś popularna forma, pozwalająca na szybki i skuteczne oczyszczenie mieszkania, czyli tak zwaną dezynfekcję. Poprawiamy w ten sposób jakość powietrza w naszych mieszkaniach co jest kluczowym elementem, które pozwala nam zadbać o nasze zdrowie. Jak zatem powinniśmy samodzielnie podejść do ozonowania mieszkania? Czy takie samodzielne działanie jest warte zachodu? Możemy oczywiście ten proces wykonać sami i wiele osób się na niego decyduje. Potrzebny będzie tutaj dobry ozonator, który skutecznie usunie szkodliwe mikroorganizmy, ale także nieprzyjemne zapachy. W poniższym artykule przedstawimy krótką instrukcję, jak należy podejść do tematu ozonowania. Również dowiesz się dlaczego warto co jakiś czas dokonywać takiej dezynfekcji w mieszkaniu, czy domu.

Samodzielne ozonowanie mieszkania - czy warto

Jak ozonować mieszkanie, instrukcja krok po kroku

Na dezynfekcję mieszkania powinniśmy się odpowiednio przygotować. Należy założyć jakieś określony plan, dzięki któremu samodzielne ozonowanie mieszkania nie będzie dla nas zbyt dużym wysiłkiem. Warto też zapoznać się z instrukcją takiego działania, aby proces był wykonany w sposób profesjonalny i bezpieczny. Pierwszym krokiem jest zatem zakup wydajnego ozonatora. Potrzebny jest do tego, aby oczyszczanie mieszkania było wykonane w sposób prawidłowy. Powinno to być urządzenie które zamieni  dwuatomowe cząsteczki tlenu, w bezpieczne dla nas trójatomowe cząsteczki ozonu. Takie urządzenie możemy kupić lub po prostu wynająć. Opcja wynajęcia będzie tutaj chyba zdecydowanie bardziej korzystna. Aczkolwiek, jeśli stać nas na dobrej generacji ozonator to nie powinniśmy się zastanawiać nad jego zakupem.

Ustawienie Ozonatora

Kolejnym krokiem jest odpowiednie ustawienie ozonatora. Podstawą jest ustawienie ozonatora jak najbliżej sufitu. Takie działanie jest bardzo ważne, ponieważ ozon jest zdecydowanie cięższy od powietrza. Z górnej partii mieszkania będzie prawidłowo rozprowadzał się po pomieszczeniu. Świetnym wsparciem na rozprowadzenie ozonu jest również włączenie wentylatora. Wiatr pozwoli nam rozprowadzić ozon w nawet najmniejsze zakamarki mieszkania. Zanim jednak zaczniemy pracę ozonatorem, powinniśmy odpowiednio też przygotować mieszkanie. Kluczowe jest tutaj zabezpieczenie kratek wentylacyjnych oraz wszelkich ujść, którymi ozon mógłby wydostać się na zewnątrz. Możemy w tej sytuacji pozaklejać ujścia wentylacyjne, aby działanie jak najbardziej skuteczne. Jeśli nie wiemy, jak ozonować mieszkanie, aby było to działanie skuteczne, powinniśmy do tego celu wykorzystać specjalistów. Ich kroki zapewne podążą najpierw do usunięcia przyczyny ozonowania mieszkania, czyli zapachu, który nam przeszkadza, lub też grzybów. Usunięcie przyczyny tych elementów jest bardzo ważnym zadaniem przed samym ozonowaniem. Jeśli działamy sami, musimy o tych elementach pamiętać.

Kolejnym krokiem będzie opuszczenie mieszkania, kiedy maszyna ozonująca zostanie już włączona. Zbyt wysokie stężenie ozonu może być dla nas szkodliwe. Pamiętajmy też o zwierzętach, jeśli jakieś posiadamy, oraz o roślinach, aby zabrać je ze sobą. Kiedy realizowany jest proces ozonowania, powinniśmy też w odpowiedni sposób kontrolować jego działanie. Ważne jest, aby sprawdzać, czy ozon nie przedostaje się na zewnątrz. Warto zatem weryfikować stężenie ozonu, które powinno wynosić 1 g na 10 m sześciennych.

Czas trwania ozonowania i jego częstotliwość

Kiedy myślimy o dezynfekcji mieszkania, a przyczyn takiej decyzji może być bardzo wiele, powinniśmy też wiedzieć, jak długo ozonowanie powinno trwać. Oczywiście, nie ma tutaj konkretnych ustaleń. Wszystko też oczywiście zależy od stopnia zawilgocenia, zagrzybienia, czy też intensywności zapachu. Niemniej jednak, statystycznie przyjmuje się pewne normy. Taką niepisaną normą jest godzina do półtorej godziny ozonowania na jedno pomieszczenie. Jeśli czujemy, że potrzeba jest zdecydowanie większa, a pomieszczenie, które ozonujemy jest bardzo duże, możemy wydłużyć ten czas nawet do dwóch godzin.

Pamiętajmy również, że po czasie ozonowania powinniśmy czekać około 30 minut, zanim ponownie wejdziemy do mieszkania. Jest to ważne, aby przez ten czas z poziom ozonu w powietrzu zmniejszył się do bezpiecznego stężenia. W tym czasie możemy udać się na spacer i cieszyć się świeżym powietrzem.

Kiedy powinniśmy skorzystać z ozonowania?

Przyczyn do dezynfekcji mieszkania może być bardzo dużo. Bardzo częstym problemem jest awaria kanalizacji, czy szamba, która ostatecznie powoduje zalanie mieszkania fekaliami. Powstały w ten sposób problem jest nie do zniesienia i bardzo często będzie tak, że sami nie będziemy chcieli podołać takiej dezynfekcji. W tej sytuacji warto skorzystać z usług wykwalifikowanych firm, które zajmują się taką dezynfekcją. Tutaj zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po proces ozonowania, aby jak najszybciej i oczywiście skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Taka sytuacja może się wydarzyć w najmniej spodziewanym momencie i oczywiście możemy sami próbować pozbyć się zapachu fekaliów. Musimy też wiedzieć jak używać ozonatora w domu. Dla fachowców, którzy stykają się z takim zadaniem bardzo często, przeprowadzenie procesu ozonowania będzie prostą sprawą.

Inną sytuacją jest zalanie mieszkania przez sąsiadów. Woda nie zawsze od razu będzie widoczna, a z czasem może pojawić się zagrzybienie i śmierdząca wilgoć. Tutaj również warto podjąć działania w zakresie dezynfekcji mieszkania. Zalana też może być piwnica, co bardzo często się zdarza przy obfitych opadach deszczu. Specyficzny zapach wydostający się z takich pomieszczeń może nie być przyjemną kwestią. Dlatego w tej sytuacji warto skorzystać z procesu ozonowania. Wiemy już jak prawidłowo ozonować mieszkanie, posiadając odpowiedni sprzęt do ozonowania. Dlatego na początku warto spróbować własnych sił w tym temacie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, powinniśmy poprosić o wsparcie fachowców.

Jak często ozonować mieszkanie?

Dezynfekcja mieszkania w sytuacji zadania fekaliami, czy też po prostu wodą, jest koniecznym przedsięwzięciem. Stojąc w takiej sytuacji, kiedy faktycznie musimy mieszkanie oczyścić, pozbywając się przy tym nieprzyjemnego zapachu. Decyzja częstotliwości wydaje się wręcz jednoznaczna. Należy wykonywać proces ozonowania tak długo, aż pozbędziemy się skutków, które doprowadziły nas do tego procesu. Decyzja o częstotliwości jest jednak opcją indywidualną i tak naprawdę zależy od naszych potrzeb. Czasami wystarczy jedna sesja i nasze mieszkanie będzie już czyste. Bywają takie sytuacje, kiedy proces ozonowania należy powtórzyć drugi, a nawet trzeci raz. Jeśli zapach nie jest zbyt intensywny, a jego źródłem są elementy budowlane, czy zapach papierosów to tutaj wystarczy jedna sesja ozonowania. W przypadku zapachu po fekaliach, a już na pewno po spaleniźnie, jeśli w danej nieruchomości nastąpił pożar. Proces ozonowania będzie trzeba wykonać nawet trzy razy.

Ozonowanie przydaje się również w codziennym życiu, nie tylko w sytuacji awarii, która może zapaskudzić nasze mieszkanie. Wiele osób posiada u siebie ozonatory i średnio raz w tygodniu oczyszcza powietrze, pozbywając się w ten sposób wszelkich bakterii, wirusów i oczywiście przykrych zapachów. Mogą one powstawać podczas gotowania, albo też zapachy i bakterie tworzone są przez nasze domowe zwierzęta. W trosce o swoje dzieci i osoby starsze, wiele osób wykonuje sesję ozonowania na własną rękę, dbając o czyste powietrze w swoim domu. Kupując ozonator, dostaniemy również instrukcję dotyczącą tego, jak używać ozonatora w domu. Możemy w ten sposób zadbać o czyste powietrze, które będzie wolne od różnego rodzaju wirusów i zarazków, co w obecnych czasach jest bardzo ważnym elementem. Pamiętajmy przy tym, że ozonowanie jest w stu procentach bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy tylko zachować powyższe kroki, aby nie zaszkodzić sobie i naszemu otoczeniu.

Jeśli potrzebujesz wsparcia do ozonowania znajdziesz je tutaj: https://osuszanie24.com/

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?