Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Jak usunąć pleśń i grzyba ze ścian? Domowe sposoby

Pleśń może rosnąć w Twoim domu, a Ty często nie zdajesz sobie z tego sprawy. Idealne warunki do rozwoju grzybów to ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca, które często pozostają poza zasięgiem naszego wzroku. Kiedy już zacznie się rozprzestrzeniać, pozbycie się może stanowić wyzwanie.

W sprzyjających warunkach pleśń rośnie szybko – czasami w ciągu 24-48 godzin. Pleśń to problem dotyczący nie tylko lokali w starych kamienicach, ale także nowoczesnego budownictwa. Wysoka szczelność nowych domów może wpływać na rozwój pleśni. Najbardziej narażone na rozwój grzybów są piwnica, kuchnia i łazienka- tam panuje największa wilgoć. Najlepszym sposobem zapobiegania pleśni jest regularne sprzątanie domu i minimalizowanie wilgoci. Wycieranie drzwi prysznicowych po użyciu, naprawianie przecieków i utrzymywanie fug w czystości to skuteczne metody utrzymywania pleśni na dystans. Niestety, nawet jeśli często sprzątasz i dezynfekujesz pomieszczenia, grzyb i tak może rozwinąć się w Twoim domu. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się jak usunąć pleśń ze ścian domowym sposobem

Oznaki obecności pleśni na ścianach

Najczęściej pleśń zobaczymy w pobliżu sufitu lub podłogi albo wzdłuż krawędzi listwy przypodłogowej. Do najbardziej charakterystycznych oznak należą:

 • Zapach stęchlizny lub wilgoci.
 • Pęknięta i łuszcząca się farba.
 • Widoczny wzrost pleśni na ścianach lub suficie.
 • Objawy alergii pogorszone przez przebywanie w pomieszczeniach.

Jeśli nie usuniesz pleśni natychmiast, będzie się ona rozprzestrzeniać. Może stać się potencjalnie niebezpieczna dla Twojego mienia i zdrowia. Badania wykazały, że narażenie na działanie pleśni może powodować reakcje alergiczne i zły stan zdrowia. Możesz odczuwać katar, podrażnione oczy i trudności w oddychaniu. Dlatego tak istotne jest, aby podjąć działania, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki pleśni.

Jak usunąć pleśń ze ścian? Domowe sposoby

Istnieje wiele produktów komercyjnych, które są skuteczne w usuwaniu czarnej pleśni, ale wiele z nich zawiera ostre chemikalia, które mogą być równie szkodliwe jak sama pleśń. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się pleśni bez uciekania się do toksycznych chemikaliów.

Jak usunąć pleśń i grzyba ze ścian Domowe sposoby

Postępowanie z pleśnią-zasady

Chroń się przed zarodnikami pleśni nosząc okulary, długie gumowe rękawice i maskę zakrywającą nos i usta. Otwórz okna, ale trzymaj drzwi zamknięte, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników w innych częściach domu.

Napełnij wiadro wodą i łagodnym detergentem, takim jak płyn do mycia naczyń lub mydło używane do ręcznego prania ubrań. Szmatką zanurzoną w roztworze ostrożnie wycieraj pleśń ze ściany. Uważaj, aby nie szorować, ponieważ może to uwolnić zarodniki. Kiedy skończysz, użyj suchej ścierki do wytarcia, a następnie włóż szmatki do plastikowej torby i wyrzuć je. Wszystkie powierzchnie w pokoju powinny być dokładnie wyczyszczone przez wytarcie na mokro lub odkurzenie, aby usunąć wszelkie zarodniki

 • Jak usunąć pleśń ze ściany domowym sposobem-nadtlenkiem wodoru

Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Możesz go bezpiecznie używać na różnych powierzchniach, takich jak urządzenia kuchenne i lady, armatura łazienkowa i wanny, twarde podłogi, a nawet niektóre powierzchnie ścian. Wlej 3% stężenie nadtlenku wodoru do butelki z rozpylaczem. Przetestuj najpierw mały, niewidoczny obszar powierzchni, aby zapobiec odbarwieniu lub uszkodzeniu. Spryskaj objętą pleśnią powierzchnię i pozostaw na 10 minut. Następnie wyszoruj obszar usuwając czarną pleśń i plamy pleśni i wytrzyj do sucha.

 • Jak usunąć pleśń ze ściany domowym sposobem za pomocą octu

Ocet zabija nawet 82% gatunków pleśni. Możesz go bezpiecznie używać na większości powierzchni, a jego nieprzyjemny zapach szybko znika. Wlej nierozcieńczony ocet winegret do butelki z rozpylaczem. Ponieważ ocet winegret zawiera tylko około 20% kwasu octowego, dodanie wody czyni go mniej skutecznym. Spryskaj octem spleśniałą powierzchnię i pozostaw na godzinę. Na koniec wytrzyj obszar wodą i pozwól, aby powierzchnia wyschła.

 • Jak usunąć pleśń ze ściany domowym sposobem za pomocą sody oczyszczonej

Soda jest bezpieczna dla Twojej rodziny i zwierząt domowych, i nie tylko zabija pleśń, ale także pochłania wilgoć. Dodaj jedną czwartą łyżki stołowej sody oczyszczonej do butelki z wodą w sprayu i wstrząśnij, aż się rozpuści. Spryskaj spleśniały obszar roztworem sody oczyszczonej i wody, a następnie użyj szczotki do szorowania, aby usunąć pleśń z powierzchni. Następnie spłucz powierzchnię wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości i sody oczyszczonej. Wreszcie, spryskaj obszar ponownie i pozostaw do wyschnięcia bez wycierania. Dla naprawdę twardego usuwania czarnej pleśni, wymieszaj dwie części sody oczyszczonej z jedną częścią białego octu i jedną częścią wody.

 • Jak usunąć grzyba ze ściany? Domowe sposoby za pomocą olejków eterycznych

Olejki eteryczne to świetna broń w walce z pleśnią. Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym środkiem grzybobójczym, który szybko usuwa pleśń i zapobiega powstawaniu zarodników. Połącz jedną łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego z jedną szklanką wody w butelce z rozpylaczem i energicznie wstrząśnij, aby wymieszać wodę i olej. Spryskaj spleśniały obszar, pozostaw go do wyschnięcia na godzinę, a następnie wytrzyj.

Wyciąg z pestek grejpfruta sprawdza się zarówno dla zdrowia, jak i w roztworach czyszczących i miksturach. Jego główne związki to polifenole, znane jako limonoidy, i naryngenina, zabijają grzyby i bakterie w praniu, czyszczeniu rozlanych dywanów oraz w dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń. Wymieszaj około 10 kropli oleju z ekstraktu z pestek grejpfruta na każdą 1 szklankę wody. Spryskaj powierzchnię i pozostaw na 10 minut godzinę, w zależności od tego, jak zła jest sytuacja, a następnie wytrzyj

 • Jak usunąć pleśń ze ściany domowym sposobem za pomocą cytryn

Cytryny są naturalnym dezodorantem, środkiem antyseptycznym, wybielaczem, odplamiaczem i środkiem czyszczącym – i mogą również pleśń. Wysokie stężenie kwasu w cytrynach ułatwia usuwanie pleśni i grzybów oraz pozostawia zdezynfekowaną powierzchnię razem z pięknym, cytrusowym zapachem. Sok z trzech do pięciu cytryn wlej do kubka i zalej spleśniały obszar. Pozostaw na pięć minut, a następnie wytrzyj powierzchnię.

Te naturalne środki są świetną nietoksyczną alternatywą dla opartych na chemii środków do usuwania pleśni, a wiele z nich jest również skutecznych wobec pleśni. Są one bezpieczne dla Twojej rodziny, środowiska i często tańsze od marek komercyjnych.

Jak usunąć grzyba ze ściany? Domowe sposoby

Jaka farba na pleśń?

Jeżeli pleśń już pojawiła się w Twoim mieszkaniu, to problem może powracać. Rozważ zastosowanie farby tworzącej hydrofobowe powłoki, odporne na działanie grzybów pleśniowych.

Grzyb na ścianie jak usunąć? Domowe sposoby- profilaktyka

 • Sprawdź, czy okna są szczelne, czy nie przecieka przez nie deszcz oraz czy uszczelka wokół nich nie jest uszkodzona.
 • Zawsze od razu osuszaj mokre miejsca. Po kąpieli lub prysznicu wysusz podłogi i ściany.
 • Dobrym sposobem na monitorowanie wilgotności w domu jest wilgotnościomierz, który można kupić w większości dobrych marketów budowlanych. Idealnie, wilgotność powinna wynosić od 30 do 60 procent.
 • Przecieki są przeważnie spowodowane przez uszkodzone rynny lub rury spustowe. Upewnij się, że regularnie sprawdzasz zewnętrzną część swojego domu.
 • Wreszcie, ważne jest, aby umożliwić cyrkulację powietrza w domu. Trzymaj drzwi wewnętrzne otwarte tak bardzo jak to możliwe i odsuń meble od ścian. W suche dni należy otwierać okna, aby świeże powietrze dostało się do domu, co zmniejszy wilgotność i pomoże zapobiec powstawaniu pleśni.

Zadbajmy także o czystość kratek wentylacyjnych. Jeśli nasze mieszkanie jest predysponowane na wystąpienie pleśni zastanówmy się nad instalacją klimatyzatora. W walce z pleśnią i grzybem na ścianach i suficie najważniejsza jest szybka reakcja.

Więcej porad znajdziesz na osuszanie24.com/blog/category/aktualnosci

oraz na naszej stronie osuszanie24.com

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?