Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Osuszacze ścian – jaki osuszacz powietrza po zalaniu?

Pleśń na ścianach to nie tylko symbol starego budownictwa. Ten niechciany i szpecący element, który pojawia się na ścianach, może pojawić się w nowo wybudowanych domach i poważnie wpłynąć na zdrowie domowników. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierze się do usunięcia tego problemu (polecane są osuszacze ścian), warto wiedzieć, że zacząć należy od źródła problemu. Musimy wobec tego odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. A przyczyn bywa naprawdę dużo.

Czym jest pleśń?

Pleśń to powszechnie występujący problem, który widoczny dla nas jest jako grzyb na ścianie, suficie, podłodze, czy w każdym innym miejscu, w którym jest wilgotno i nie ma przewiewu. Pleśń to grzyby pleśniowe lubiące umiarkowaną temperaturę, wilgoć oraz brak wentylacji. Można je zwalczyć środkiem chemicznym, jednak samo usunięcie grzyba nie daje efektu, ponieważ po czasie problem powraca jak bumerang. Trzeba go zwalczyć u źródła, a więc ustalić, co jest przyczyną powstawania wilgoci w budynku. Następnym krokiem będzie skuteczne pozbycie się wilgoci. Przydać może się osuszacz ścian z wilgoci. To urządzenie, które osusza powietrze oraz absorbuje wilgoć i skrapla wodę do pojemnika. Można skorzystać również z naszej usługi jaką jest usuwanie pleśni i grzybów.

Osuszacze ścian - jaki osuszacz powietrza po zalaniu

Przyczyny powstawania pleśni na ścianach

Istnieje wiele powodów, przez które można zaobserwować w mieszkaniu pojawiającą się na ścianie pleśń. Jest to zjawisko, które potrafi uprzykrzyć życie. Przyczyną rozwoju pleśni może być zalanie, pęknięta rura, brak docieplenia ścian, ale także słabo rozprowadzona wentylacja. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne, ponieważ wilgoć w postaci rozwijającej się pleśni na ścianie może mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników.

Zalanie, awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej a grzyb

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się grzyba na ścianie jest awaria wodno-kanalizacyjna. Pęknięta rura, która znajduje się gdzieś pod podłogą to prawdziwa zmora dla każdego właściciela posesji. Jeśli do takiej sytuacji dochodzi w bloku mieszkalnym, zazwyczaj mamy do czynienia z zalaniem. Bez wątpienia najlepszą metodą na pozbycie się przykrych skutków w związku z zalaniem, oprócz usunięcia samej usterki będzie także wykrywanie przecieków, oraz zastosowanie urządzenia, jakim jest osuszacz do ścian. Dzięki niemu będzie można pozbyć się nadmiaru wody, która została wchłonięta przez mury. Taki osuszacz powietrza po zalaniu to najlepsze, co można zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni. Jeśli zauważymy, że na suficie czy ścianie przecieka woda od sąsiada, należy nie tylko działać w kierunku usunięcia awarii, ale także osuszyć powietrze z wilgoci, aby nie dopuścić do pojawiania się pleśni.

Problem z wentylacją

W wielu domach zauważyć można pleśń na ścianach, która pomimo regularnego zwalczania (na przykład środkami chemicznymi) wciąż się pojawia w tym samym miejscu. Rozwój pleśni dostrzec można zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z wilgotnym powietrzem. Stare budownictwo najczęściej kojarzone jest z tym problemem. Nie tylko niedocieplone ściany, ale także problem z wentylacją może nasilać efekt pojawienia się pleśni. Można temu zaradzić poprzez docieplenie murów i naprawę lub instalację wentylacji.

Łazienka to miejsce, w którym wentylacja powinna działać poprawnie. Pamiętać należy, że problem należy zwalczać u źródła. Jak walczyć z wilgocią? Zaleca się, aby wykorzystać do tego osuszacz ścian. Urządzenie to znakomicie wyciągnie wilgoć z pomieszczeń, a przez to nie dojdzie do rozwoju pleśni.

W wielu domach, w których zaobserwować można pojawiającą się pleśń na ścianach, wentylacja nie działa poprawnie. Mało tego nasze nawyki tylko pogarszają ten stan. Jeśli nie używamy wyciągu czy okapu podczas gotowania potraw, nie wietrzymy pomieszczeń, czy suszymy mokre ubrania w pokojach, które są słabo wentylowane, przyczyniamy się do rozwoju tego uciążliwego problemu. Osuszacze ścian oczywiście dają oczekiwany rezultat, ale należy także nieco zmienić podejście, by móc cieszyć się czystym powietrzem w domu, bez wilgoci.

Osuszacze ścian - jaki osuszacz powietrza po zalaniu

Jakie osuszacze wybrać?

Jeśli ustaliliśmy już, że przyczyną naszych kłopotów w domu jest wilgoć i trzeba pozbyć się źródła problemu, dobrze jest rozważyć opcję osuszenia ścian. Warto zastanowić się nad urządzeniem, które pozwoli zaabsorbować nadmiar wilgoci. Oczywiście istnieją domowe sposoby na pozbycie się wilgoci, jednak najszybszy rezultat można uzyskać, wykorzystując do tego osuszacz ścian, cena tego urządzenia może na pierwszy rzut oka jest wysoka, ale efekt jest tego wart.

By zaoszczędzić pieniądze, wiele osób nie decyduje się na zakup drogiego urządzenia, ale na jego wynajem. Wiele firm oferuje wynajęcie dobrej jakości sprzętów w atrakcyjnej cenie. Oferowana jest także usługa pomiaru pomieszczeń, pomiaru wilgotności, by dopasować urządzenie pod kątem określonej wydajności.

Metoda sorpcyjna

Osuszacze sorpcyjne stanowią skuteczne narzędzie do walki z wilgocią. Do tego, aby dobrze osuszyć ściany, należy posłużyć się folią, która powinna zostać przymocowana do sufitu. Osuszacz tego typu działa poprzez wtłoczenie suchego, ciepłego powietrza oraz zasysanie wilgotnego powietrza, które przechodzi przez absorbent. Absorbent to po prostu pochłaniacz wilgoci. Urządzenie sorpcyjne to najlepszy osuszacz po zalaniu. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w blokach mieszkalnych.

W zależności od tego, do jakich szkód doszło, praca takiego urządzenia może trwać od dwóch do czterech tygodni, aby usunąć nadmiar wilgoci ze ścian. Oczywiście przed zastosowaniem osuszacza należy wyeliminować źródło problemu.

Metoda kondensacyjna

Przy zastosowaniu urządzeń do osuszania powietrza metodą kondensacyjną należy pamiętać, aby przed jego uruchomieniem dokładnie uszczelnić okna i punkty wentylacyjne. Jest to bardzo istotne, ponieważ urządzenie mogłoby absorbować powietrze zaciągnięte z zewnątrz, a przecież chcemy osuszyć z wilgoci pomieszczenia wewnątrz. Osuszacz murów, który wykorzystuje metodę kondensacyjną, zasysa wilgotne powietrze, skrapla wodę do pojemnika, a następnie oddaje podgrzane i suche powietrze. Urządzenie, które ma wydajność 180m3/h w ciągu 24 godzin absorbuje i usuwa aż 30 litrów wody. Urządzenie to dedykowane jest do usuwania wilgoci z pomieszczeń o kubaturze do 90m3.

Taki osuszacz do ścian stosowany jest w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest bardzo wysoki. Metoda ta jest oczywiście skuteczna, a czas osuszenia domu, podobnie jak w przypadku wykorzystania metody sorpcyjnej, zależny jest od poziomu wilgotności i wydajności urządzenia. Zwykle osuszenie budynku o powierzchni użytkowej do 100m2 wymaga użycia osuszacza przez okres tygodnia do nawet trzech.

Efekt Peltiera – metoda na suszenie małych powierzchni

Urządzenie do osuszenia małych pomieszczeń (do 30m2) to kolejna opcja, dzięki której można pozbyć się wilgoci. Urządzenia wykorzystujące efekt Peltiera działają na zasadzie wyłapania wilgoci poprzez różnicę temperatur, która wytwarzana jest na dwóch płytkach wewnątrz urządzenia. Jedna z płytek jest gorąca, druga zimna, by wytworzyć różnicę temperatur. Osuszacz ścian tego typu jest dobry do pomieszczeń, których poziom wilgotności nie jest zbyt duży. Koszt takiego urządzenia jest niewielki w porównaniu z innymi urządzeniami do osuszania murów. Osuszacz do ścian można wykorzystać w mniejszych pomieszczeniach, gdy zauważymy, że na oknach zaczyna się skraplać woda.

Przy zalaniu pomieszczeń najlepiej wykorzystać profesjonalne osuszacze ścian. Ponieważ ich koszt jest dość duży, najlepiej wynająć do tego specjalistyczną firmę, która określi dokładny poziom wilgotności i dobierze do tego właściwe urządzenia osuszające.

Co robić, by nie mieć wilgoci w domu?

By zapobiec pojawieniu się wilgoci w domu, należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki. Rozkładanie mokrych ręczników na kaloryferze, suszenie nadmiernej ilości prania w małym, zamkniętym pomieszczeniu czy niekorzystanie z okapu podczas gotowania to najkrótsza droga do tego, aby na ścianie pojawiła się pleśń. Oprócz zmiany nawyków warto zakupić domowy osuszacz ścian, a także zastanowić się nad dociepleniem budynku. W przypadku zalań lub powodzi nie ma innej drogi, jak wykorzystanie dobrej jakości sprzętów, którymi są osuszacze ścian. Profesjonalne firmy osuszające, trudniące się osuszaniem ścian z pewnością dobiorą model o właściwej wydajności, by usunąć wilgoć powstałą na skutek zalania. Polecamy naszą firmę osuszającą która profesjonalnie zajmuje się takimi działaniami: https://osuszanie24.com/

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?