Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Czym umyć ściany po pożarze?

Traumatycznych przeżyć w życiu człowieka może być wiele, jednym z nich jest z pewnością pożar. Uczucie, które towarzyszy, podczas gdy w domu ogień trawi cały dorobek życia, jest nie do opisania. Zniszczenia wynikają nie tylko z tytułu pożaru, ale także ze względu na jego gaszenie. Po przeprowadzonej akcji gaśniczej nadchodzi czas, by zabrać się za gruntowne czyszczenie. Najlepiej przejść do tej czynności, zaraz po wizycie rzeczoznawcy, który ustali wysokość strat. Usuwanie pozostałości po pożarze to nie lada wyzwanie. Tradycyjne metody mogą okazać się zupełnie nieskuteczne, a co gorsza nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Czym jest sadza?

Sadza powszechnie znana jest jako substancja powstała na skutek spalania paliwa, które w składzie zawiera węgiel. Sadzę często widujemy w kominkach (szyba i wnętrze kominka), kominach, piecach węglowych i nie tylko. Substancja powstała na skutek spalania może osadzić się także na ścianach, kiedy dochodzi do pożaru. Usunięcie jej jest konieczne i nie należy tego odkładać na potem. Pewnie zapytacie teraz czym umyć ściany po pożarze? Czy tradycyjne metody i popularne środki myjące będą w stanie usunąć czarny osad? Otóż środki chemiczne stosowane na co dzień w domach nie zdają egzaminu w przypadku usunięcia sadzy ze ścian po pożarze. Tutaj potrzeba środków chemicznych, które są silniejsze lub zastosowania innej metody, którą chętnie stosują profesjonalne firmy sprzątające.

Czym umyć ściany po pożarze

Metody usuwania sadzy ze ścian

Jest kilka metod usuwania uporczywych plam. Wyjątkowo trudne w usunięciu są plamy z sadzy, które powstały na skutek pożaru. Jak usunąć sadze ze ścian? Najlepiej silnie żrącymi chemikaliami lub suchym lodem. Samodzielnie usuwanie plam znanymi środkami do konserwacji podłóg czy uniwersalnymi środkami czyszczącymi może jedynie spowodować rozmazanie sadzy. Warto podkreślić, że samo czyszczenie jest konieczne, ale należy pamiętać także o dekontaminacji. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o doprowadzenie pomieszczeń do stanu bezpiecznego w użyciu.

Czym jest dekontaminacja?

Dekontaminacja to inaczej usunięcie, jak również unieszkodliwienie substancji toksycznych. Takie substancje powstają w wyniku spalania w wysokiej temperaturze, często osadzają się na powierzchniach. Sadza wewnątrz pomieszczeń, która jest wynikiem pożaru, jest bardzo niebezpieczna. Jej usunięcie wymaga użycia odpowiednich środków. Nie zaleca się samodzielnego usuwania sadzy ze ścian, a już na pewno dotykania jej gołymi dłońmi. Mycie ścian z sadzy to proces, w którym wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania. Jedną z najskuteczniejszych metod na usunięcie sadzy ze ścian jest czyszczenie z wykorzystaniem suchego lodu.

Suchy lód w walce z sadzą na ścianach

Sadza po pożarze jest niebywale trudna do usunięcia. Nie wystarczy ją tylko zetrzeć, ponieważ czarny osad rozciera się jeszcze bardziej, tworząc jeszcze większą plamę. Najskuteczniejszym środkiem usunięcia sadzy ze ścian jest suchy lód. Specjalistyczne firmy czyszczące wykorzystują nowoczesne sprzęty, dzięki którym rozprowadzany jest granulat suchego lodu pod odpowiednim ciśnieniem. Aplikowanie tego środka bardzo dobrze rozbija strukturę substancji, jaką jest sadza, czyszczenie po pożarze takiej osmolonej powierzchni nie narusza ich struktury, działa jedynie na brud. Urządzenia czyszczące suchym lodem są bardzo precyzyjne. Pod dużym ciśnieniem lód dociera do najmniejszych zakamarków, eliminując sadzę.

Tradycyjne metody czyszczenia powierzchni z sadzy mogą być skuteczne, pod warunkiem, że jest to niewielka powierzchnia. Mowa tutaj na przykład o szybie w drzwiczkach kominka. Wtedy z łatwością można usunąć nalot z sadzy przykładowo wilgotną ściereczką i odrobiną popiołu lub domowym roztworem z amoniakiem i octem. W przypadku usuwania sadzy ze ścian, która jest wynikiem pożaru budynku, bezpieczniej jest skorzystać z usług profesjonalnych firm oferujących czyszczenie po pożarze.

Suchy lód jest metodą, która jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna. Czyszczenie suchym lodem nie powoduje uszkodzeń powierzchni, z której usuwa się sadzę. Mało tego, oprócz dokładnego oczyszczenia eliminowany jest także przykry zapach spalenizny. Usuwanie sadzy suchym lodem jest proste, skuteczne, a co najważniejsze nie wymaga dodatkowego nakładu pracy.

Silne środki czyszczące

Jeśli nie wiemy czym umyć ściany po pożarze, możemy sięgnąć po silnie działające środki zasadowe. Użycie tych środków wymaga szczególnej ostrożności. Brak doświadczenia lub ostrożności przy korzystaniu z tak silnych chemikaliów może mieć poważne skutki, dlatego lepiej zostawić to fachowcom (np. firmie osuszającej) albo dokładnie się przygotować do tego zadania, oglądając instruktaż. Chemikalia, które usuwają pozostałości po pożarze, są jak najbardziej skuteczne, ale nie są neutralne dla środowiska, tak jak metoda czyszczenia ścian z sadzy suchym lodem, który nie pozostawia żadnych wtórnych odpadów. Czyszczenie chemiczne wymaga także użycia środków neutralizujących zapachy, co wiąże się z dodatkowym kosztem.

czym umyć ściany po pożarze

Dlaczego nie powinniśmy samodzielnie usuwać sadzy ze ścian?

Skuteczne porządki po pożarze wykonuje się przy pomocy silnych środków chemicznych. Nowoczesne firmy sprzątające, które w swojej usłudze oferują mycie i osuszanie ścian z sadzy, często korzystają z odpowiednich urządzeń czyszczących, dla jeszcze lepszych efektów. Bezkonkurencyjny okazuje się suchy lód, który dociera do zabrudzeń, niszcząc ich strukturę. W efekcie czego sadza odpada ze ściany.

Samodzielne czyszczenie chemikaliami może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Mamy tu na myśli głównie opary. Zastosowanie rękawic ochronnych przy użyciu wszelkich środków chemicznych jest koniecznością, do której nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Nie tylko ubranie, ale także specjalna maska ochronna powinna być w użyciu, kiedy planujemy mycie ścian z sadzy.

Firmy sprzątające, które wykorzystują urządzenia z generatorem suchego lodu, potrafią szybciej i często taniej pozbyć się problemu z sadzą. Nie tylko sadza jest usuwana, suchy lód eliminuje także stęchły zapach spalenizny, który jest nieodzowną pamiątką po pożarze.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?