Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Wilgoć technologiczna w betonie

Branża budowalna stale się rozwija, dzięki czemu co chwile możemy podziwiać nowinki techniczne, piękne i okazałe budowle. Wszystkie są coraz większe i coraz bardziej majestatyczne. Ilość innowacji jakie zostały wdrożone jest nie do policzenia. Wszystko to, aby poprawić komfort naszego życia oraz szybkość samego procesu budowy. Niestety czasem takie zmiany wpływają na jakość budynku, którą należy regularnie kontrolować, aby nie mieć wątpliwości, co do bezpieczeństwa. Niestety nie wszystkie firmy o tym pamiętają, co w konsekwencji niesie za sobą szereg problemów. Wiele niedociągnięć oraz chęci zaoszczędzenia na różnych etapach budowy, może być fatalne w skutkach. Przedstawimy wam dzisiaj zagadnienie wilgoci technologicznej, opiszemy skąd się bierze i dlaczego może pojawić się nawet w nowym mieszkaniu, dopiero co oddanym do użytku klienta.

Wilgoć technologiczna w betonie

Czym jest wilgoć technologiczna?

To jeden z rodzajów wilgoci, który pojawia się zazwyczaj w nowo wybudowanych obiektach. Można mieć z nią do czynienia także w starszych budowlach, które przeszły w ostatnim czasie generalny remont. Jest to o tyle problematyczne, ponieważ wilgoć technologiczna w nowym domu, pojawia się ze względu na wykorzystywanie wody do wielu procesów budowlanych. Podczas tworzenia oraz formowania betonu, zużywa się ogromne ilości wody.

Jak wiadomo sam proces wiązania się nie trwa długo, jednak samoistne wysychanie betonu może trwać miesiącami, a nawet latami. Jeśli taki problem się pojawi, powinien zostać w profesjonalny sposób rozwiązany. Zdarza się nawet, że część prac powinna zostać przerwana, aż do osuszenia danej ściany, czy posadzki. Często jednak wcale tak nie jest, co powoduje ogromne problemy. Dodatkowo procesowi wysychania betonu nie sprzyja klimat naszego kraju. Niskie temperatury oraz spore ilości opadów deszczu i śniegu tylko pogarszają sytuację. W naszym klimacie murowane budynki wysychają kilka lat. W przypadku cieńszych ścian, czas ten odpowiednio się skraca, jednak wcale nie oznacza to, że wynosi jedyne kilka tygodni. Wszystko zależy od dokładnej grubości ścian oraz użytych materiałów do budowy. Więcej o pomiarach wilgotności.

Wilgoć technologiczna – jakie niesie konsekwencje?

Jeśli podczas prac remontowych lub budowlanych problem wilgoci nie zostanie należycie rozwiązany, możesz mieć w przyszłości spore problemy. Nadmiar wody będzie wymagał w przyszłości dodatkowych nakładów finansowych, które mogą pochłonąć sporą część budżetu. Zaniedbany problem osuszania wilgoci technologicznej w mieszkaniu, to przede wszystkim koszt ponownych remontów, wymiany mebli oraz regularnego zwalczania pleśni oraz grzybów na ścianach. Musicie bowiem wiedzieć, że takie warunki sprzyjają rozwojowi tych organizmów, które powodują nie tylko nieestetyczne plamy, ale także problemy zdrowotne.

Grzyby, jako silne alergeny wpływają na układ immunologiczny oraz oddechowy, znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli pojawią się już w danym pomieszczeniu, należy niezwłocznie znaleźć źródło problemu oraz je zlikwidować. Takie mieszkanie powinno zostać osuszone w profesjonalny sposób, który gwarantuje 100 % skuteczność. Dlatego też jeśli chcesz uniknąć tych problemów, nie dopuść do pojawienia się wilgoci technologicznej w nowym domu.

Wilgoć technologiczna w nowym mieszkaniu – powszechny problem

Niestety jest to problem, który coraz częściej dotyka nowych mieszkań i spędza sen z powiek wielu osobom. Wiele firm budowlanych dalej go ignoruje i nie osusza na bieżąco miejsca swojej pracy, albo robi to w niewłaściwy sposób. Bardzo popularne są urządzenia, które tylko z pozoru walczą z wilgocią. Niestety nie jest to prawidłowe, ani skuteczne rozwiązanie.  Nagrzewnice, dają pozorny efekt i wysuszają powierzchowną warstwę betonu, co nie rozwiązuje problemu wilgoci technologicznej w nowym mieszkaniu, która znajduje się w głębszych warstwach. Gdy zastosowana temperatura jest wysoka, to faktycznie powierzchnia betonu staje się sucha. Jednak gdy tylko temperatura obok niego spadnie, to wszystko wróci do poprzedniego stanu, a wilgoć skropli się i zostanie wchłonięta do betonu ponownie.

Często jest również tak, że nawet po zastosowaniu takiego urządzenia, górne warstwy znów stają się wilgotne, co tylko potwierdza niską skuteczność tego rozwiązania. Czy jest zatem rozwiązanie, które przyniesie lepsze skutki? Oczywiście, że tak. Profesjonalne firmy stosują osuszacze kondensacyjne, które mają za zadanie wyciągnięcie wilgoci z głębszych warstw betonu.

Dlaczego osuszanie wilgoci technologicznej to bagatelizowany problem?

Niestety jak się okazuje, wilgoć technologiczna to nowe pojęcie, które nie jest jeszcze przez wszystkich odpowiednio przyswojone. Z tego też powodu, wiele firm nie wie jak sobie z nią radzić i budynki przez nich stawiane nie są dostatecznie osuszane przed oddaniem ich do użytku. Ogromny wpływ ma na to także sam czas stawiania nowych domów, który w porównaniu z przeszłością, znacznie się skrócił. Przez to beton nie ma czasu, aby w odpowiednim stopniu wyschnąć i rozwija się w nim wilgoć.

Więcej informacji o osuszaniu znajdziesz na Osuszanie24

Drugim ważnym aspektem są środki finansowe. Jak wiadomo niektórzy właściciele, czy firmy budowlane, próbują zaoszczędzić tam gdzie tylko jest to możliwe. Takie osoby tną koszta na wszystkim, co wydaje im się nieistotne. Przez to, że problem wilgoci technologicznej w nowych mieszkaniach jest bagatelizowany, często proces osuszanie nie jest w ogóle podejmowany. Niektórzy wychodzą z błędnego założenia, że budynek sam wyschnie w kilka tygodni. Nic bardziej mylnego. Czasem zdarza się także próba suszenia posadzki i murów za pomocą nagrzewnic, jednak przedstawiliśmy już wam, dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie.

Unikniemy problemu przede wszystkim przestrzegając odpowiednich odstępów czasu, wymaganych na danych etapach budowy. Jeśli to zostanie dopilnowane, to szansa na rozwój wilgoci znacznie się zmniejsza. W tym celu warto wybierać sprawdzone firmy budowlane i upewniać się, że stosują one dobre osuszacze. Jeśli z jakiegoś powodu twoje mieszkanie jest zawilgocone, skorzystaj z usług profesjonalnej ekipy od osuszania powierzchni.

Sprawdź naszą ofertę na osuszanie budynków.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?