Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Wilgoć technologiczna w betonie

Dzięki ciągłemu rozwojowi technik budowlanych naszym oczom ukazują się coraz to potężniejsze i piękniejsze budowle, oddawane są one również dużo szybciej do użytku niż kiedyś. Ten szereg usprawnień niesie ze sobą niestety większą potrzebę sprawdzania stanu budowli nad jaką panują prace budowlane. Jednak niestety nie wszyscy o tym pamiętają.

Czym jest wilgoć technologiczna?

Dużo większą sprawność w stawianiu budynków zawdzięcza się użyciu sporych ilości wody. Dzięki niej formowanie potrzebnych kształtów jest proste i szybkie. Jednak jest ona potrzebna tylko przy pracach budowlanych, a w późniejszych czasie może ona wyrządzić nawet szkodę. Wilgocią technologiczną nazywamy nic innego jak znaczny nadmiar wody znajdującej się w budynku. Jest on spowodowany pracami wykończeniowymi lub remontowymi.

Wilgoć w betonie – jak się jej pozbyć?

Beton potrzebuje on dużej ilości wody przy formowaniu go. Natomiast sam proces wiązania się nie trwa długo, jednak woda użyta przy wylewce wciąż jest w nim zawarta. Dlatego samoistne wysychanie betonu trwa nawet do kilku lat, a przy odrobinie nieszczęścia wilgotność w nim może przyczynić się do dodatkowych problemów.

Do czego może doprowadzić wilgoć technologiczna?

Wilgoć w betonie może doprowadzić do pleśni lub grzyba. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia domowników i powoduje dodatkowe koszty spowodowane usuwaniem niebezpieczeństwa jak i jego przyczyny.

Sposoby usuwania nadmiaru wody

Polski klimat niestety uniemożliwia szybkie i samoistne wysychanie betonu. Jest jednak parę sposobów, aby wspomóc ten proces. Bardzo często stosuje się nagrzewnice, niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dają one tylko pozorny efekt, beton wysusza się tylko z zewnętrznej części, a bardzo często nawet ta część wraca do stanu początkowego, gdyż wilgoć z powietrza nie jest nigdzie odprowadzana. Dotychczas najskuteczniejszym sposobem osuszania z wilgoci technologicznejosuszacze kondensacyjne. Powoduje on skraplanie się wilgoci występującej w pomieszczeniu co pozwala na szybsze schnięcie betonu. Występują również modele z nagrzewnicami, które podnoszą temperaturę pozwalając na prowadzenie prac nawet w okresach zimowych.

Dlaczego zjawisko jest ignorowane

Jedną z wielu przyczyn może być, że wysoka wilgoć technologiczna jest problemem stosunkowo nowym. Kiedyś wszystkie budowy trwały znacznie dłużej, a budynek w momencie oddawania go do użytku był już wyschnięty. Dlatego czasem nie bierze się nawet pod uwagę, że może wystąpić takie zjawisko. Drugą przyczyną bardzo często jest próba zaoszczędzenia czasu poświęconego na suszenie budynku oraz środków pieniężnych jakie musiałyby być na to przeznaczone. Warto zadbać o prawidłowy poziom wilgotności betonu już przy budowie ponieważ w przeciwnym razie może to nas kosztować znacznie więcej w przyszłości.

Sprawdź naszą ofertę na osuszanie budynków.

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?