Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Na czym polega ozonowanie pomieszczeń

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń

Środowisko, w którym żyjemy ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Każdego dnia przez nasze drogi oddechowe przechodzą litry powietrza, które może być lepszej, bądź gorszej jakości. Obecność pyłu, chemikaliów, czy chorobotwórczych zarazków, może spowodować liczne schorzenia oraz nieprzyjemne objawy.  Ogromnym problemem są również grzyby, pleśnie oraz produkowane przez nich toksyny, bardzo silne alergeny.

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają zanieczyszczeniu powietrza. Często nawet regularne sprzątanie mieszkania oraz odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, może okazać się niewystarczające. W przypadku starszych budynków, które może i mają niepowtarzalny wystrój oraz klimat, problem nieprzyjemnego zapachu i gromadzenia się wilgoci, staje się naprawdę poważny. Takie budynki mieszkalne często wyposażone są w meble oraz niezwykle popularne w latach 80 i 90 wykładziny, zawierające formaldehyd.

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, alergenów, ale też poprawić ogólną jakość powietrza, warto zainteresować się ozonowaniem pomieszczeń. Jest to doskonała inwestycja we własne zdrowie. Odpowiemy dzisiaj kompleksowo na pytanie jak ozonować mieszkanie oraz jak powinno przebiegać ozonowanie

Jak prawidłowo ozonować mieszkanie?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest ozon i w jaki sposób działa. Ozon to substancja chemiczna, która jest niezwykle silnym utleniaczem. Jest to cecha, którą wykorzystujemy w celu pozbycia się bakterii, wirusów, grzybów oraz pierwotniaków, ponieważ dzięki tej właściwości, może on zabić je i unieszkodliwić. Dodatkowo ozon reaguje ze związkami aromatycznymi, co pozwala na usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

Kiedy warto ozonować mieszkanie?

Jeśli w twoim domu pojawiły się nieprzyjemne zapachy, przestrzeń jest przesiąknięta zapachem papierosów, albo chcesz pozbyć się drobnoustrojów alergenów po zwierzętach, pożarze, czy zalaniu. Jest to także dobre wyjście dla lokali, które mają problem z wentylacją, albo w których przebywali ludzie nie przykładający dużej uwagi do higieny oraz porządku. W takim wypadku przed przyjęciem nowych lokatorów, albo przy okazji remontu, warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania. Nie jest to jednak czynność zarezerwowana wyłącznie do opustoszałych lokali, bądź tych z problemami. Ozonowanie najczęściej wykonywane jest w miejscach, które muszą być sterylne, czyli szpitalach, domach opieki, zakładach przetwórstwa oraz samochodach.

Samodzielne ozonowanie mieszkania – czy to możliwe?

Jeśli czujesz, że twoje mieszkanie nie jest w najlepszym stanie, przeszkadza ci wilgoć, grzyb, czy nieprzyjemny zapach, ozonowanie to doskonałe rozwiązanie. Na rynku istnieje szereg dobrych jakościowo urządzeń, w korzystnej cenie, które pomogą ci poprawić jakość powietrza w domu. Urządzenie należy dopasować do metrażu danego pomieszczenia, tak aby mógł sprawnie działać.

Jak używać ozonatora w domu?

Zanim rozpoczniesz warto odpowiednio się do tego przygotować. Z wybranego pomieszczenia należy usunąć pierwotne źródło przykrego zapachu, jeśli to możliwe. Kolejno należy wynieść rośliny, ozdoby oraz sprzęty AGD i RTV.  Mieszkanie należy wywietrzyć oraz uprzątnąć wszystkie zalegające śmieci oraz płyny. Warto wiedzieć, że ozon jest gazem cięższym od powietrza, dlatego też będzie opadać na dół pomieszczenia. Aby skutecznie przeprowadzić oczyszczanie, ozonatory należy ustawić na podwyższeniu. Aby mogły jak najlepiej rozprowadzić ozon. Warto zainwestować także w dodatkowe wentylatory, które usprawnią proces ozonowania. Po zakończeniu ozonowania mieszkania należy odczekać minimum 30 minut, aby ozon mógł zadziałać w pomieszczeniu. Następnie należy je odpowiednio długo, co najmniej 20 min, przewietrzyć. tak aby stężenie ozonu było bezpieczne dla osób przebywających w mieszkaniu. Sama długość procesu uzależniona jest od rozmaitych czynników: rodzaju zapachu, jego intensywności, głębokości wsiąknięcia w materiał oraz stężenia samego ozonu. Samodzielne ozonowanie mieszkania jest naprawdę proste.

Więcej informacji na https://osuszanie24.com/

 

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?