Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Na czym polega ozonowanie pomieszczeń

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń

Stare budownictwo z pewnością posiada swój niepowtarzalny klimat, ale i również specyficzny zapach, który drażniąco wpływa na mieszkańców. Często odczuwana jest nieprzyjemną woń, która utrzymuje się pomimo częstego sprzątania i wietrzenia pomieszczeń. Jak pozbyć się przykrego zapachu? Wyjściem jest wykonanie ozonowania pomieszczeń, które na trwałe pozwala usunąć uporczywy zapach.

Ozonowanie pomieszczeń – kiedy wykonać?

Ozon jest bardzo mocnym utleniaczem, dlatego też stosowany w zwalczaniu bakterii, wirusów i pleśni oraz usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z obiektów. Najczęściej ozonowanie wykonywane jest w budynkach, gdzie wymagana jest sterylna czystość – szpitale, zakłady przetwórstwa, ale i w domach prywatnych, placówkach użyteczności publicznej oraz w samochodach i klimatyzacji.

Jak już zostało wspomniane wyżej ozonowanie najlepiej sprawdza się w starych budynkach, które przez wiele lat stały opustoszone, po lokatorach, którzy niebyt dbali o utrzymanie higieny w domu, po pożarze lub zalaniu.

Ozonowanie warto wykonywać także w nowych budynkach, gdyż w nich również mogą pojawić się przykre zapachy. Zwłaszcza, jeśli w domu są zwierzęta. Innymi powodami brzydkiego zapachu może być wieloletnie palenie papierosów w pomieszczeniu, zła wentylacja, martwe zwierzęta, substancje lub które wniknęły w podłogę.

Jak przygotować się do ozonowania?

Przed ozonowaniem pomieszczeń warto zlokalizować źródło przykrego zapachu i go usunąć. Jeśli przyczyną uciążliwego zapachu są martwe gryzonie należy pozbyć się ich jak najszybciej. Dodatkowo, jeśli jest to możliwe warto opróżnić całkowicie pomieszczenia – wynieść z rośliny, wrażliwy sprzęt AGD i RTV, ozdoby ścienne.

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń

Jak wiadomo, ozon jest cięższy od powietrza, dlatego też opada w dół. Aby ozonowanie przyniosło oczekiwane skutki najlepiej ozonatory ustawić na podwyższeniach, gdzie będzie możliwe równomierne rozprowadzenie środka w pomieszczeniu. Warto zastosować także dodatkowe wentylatory, które pomogą rozprowadzić ozon.

Po zakończeniu ozonowania trzeba odczekać 30 min, by ozon mógł zadziałać. Pamiętaj, że pomieszczenie po ozonowaniu musi zostać wywietrzone przez około 20 min, by stężenie ozonu osiągnęło bezpieczną wartość. Natomiast jeśli z pomieszczenia nikt nie będzie użytkował, wystarczy odczekać do momentu, aż ozon sam się rozłoży.

Niestety, nie da się określić jak długo powinno trwać ozonowanie, ponieważ pływają na to różne czynniki, między innymi:

  • rodzaj zapachu,
  • jego intensywność,
  • zastosowane stężenie ozonu,
  • głębokość wsiąknięcia woni w materiał.
24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?