Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Jakie są metody osuszania pomieszczeń

Jakie są metody osuszania pomieszczeńWilgoć w domu stanowi problem dla każdego domownika, gdyż powoduje negatywne odczucia związane między innymi z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Dlatego też ważne jest jak najszybsze pozbycie się wilgoci z pomieszczeń. Powodów powstawania wilgoci jest wiele, np.: wilgoć technologiczna, zalanie podczas awarii wodno-kanalizacyjnej, błędy podczas budowy budynku, powstanie wilgoci na wskutek eksploatacji materiałów budowlanych lub powódź.

Na rynku dostępnych jest wiele metod osuszania. A zatem jakie metody osuszania pomieszczeń wyróżniamy?

Metody osuszania można podzielić na osuszanie naturalne i sztuczne. Osuszanie sztuczne dzieli się:

  • inwazyjne,
  • bezinwazyjne.

Wybranie odpowiedniej metody osuszania i jej wdrożenie przez specjalistów usprawnia usunięcie nadmiaru wody z zawilgoconych pomieszczeń.

Metody osuszania pomieszczeń – osuszanie naturalne

Pierwszym krokiem podczas osuszania naturalnego jest wypompowanie wody zalegającej w pomieszczeniach. Następnym etapem jest wietrzenie pomieszczeń, jednakże na proces wysychania wpływa wiele różnych czynników. Czynnikiem, który ma ogromne znaczenie jest pogoda. Panujące warunki zewnętrzne w tej metodzie odgrywają ogromny wpływ, ponieważ podczas jesieni/zimy wilgotność powietrza jest duża, co uniemożliwia osuszenie w pełni. Dlatego też osuszanie naturalne warto wspomóc odpowiednimi metodami sztucznymi. Pamiętaj również, że grube mury potrzebują większej ilości czasu na wyschnięcie.

Sztuczne metody osuszania

Osuszanie nieinwazyjne

Sztuczne metody osuszania pomieszczeń są niezwykle skuteczne i pomagają  w szybki sposób przywrócić pomieszczenie do poprzedniego użytku. Nieinwazyjne osuszanie pomieszczeń polega na zastosowaniu odpowiednich urządzeń, które podwyższają temperaturę powietrza w obiekcie oraz wymuszają obieg ciepłego powietrza w obiekcie. Metoda ta zalecana jest do suszenia cienkich ścian, o małym zawilgoceniu. W tej metodzie wyróżniamy:

Osuszanie nagrzewnicami – nadają się idealnie do wspomagania osuszania naturalnego, gdy na zewnątrz sprzyjają niekorzystne warunki atmosferyczne. Na rynku dostępne są nagrzewnice:

  • elektryczne – wystarczy podłączenie do prądu, aby urządzenie mogło skutecznie osuszyć budynek,
  • olejowe – ich zaleta jest duża wydajność i duży przepływ powietrza,
  • wodne – wymagają podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. Ze względu na duży zasięg nadmuchu urządzenie sprawdzi się w większych pomieszczeniach,
  • na gaz – urządzenie zasysa zimne powietrze z pomieszczenia ogrzewa je i oddaje na zewnątrz. Nagrzewnica gazowa zasilana jest gazem ziemnym, bądź LPG.

Osuszanie absorpcyjne – metoda ta polega na zastosowaniu specjalnych osuszaczy, które pobierają wilgotne powietrze z otoczenia, podgrzewają je, a następnie oddają do wnętrza. Wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Urządzenie, aby mogło pobierać wodę z zalanego pomieszczenia musi posiadać środek, który umożliwia absorbcję wody – żel silikonowy, żel krzemionkowy, bądź chlorek litu.

Osuszanie kondensacyjne – para wodna z otoczenia usuwana jest za zewnątrz za pomocą klimatyzacji, dlatego możliwie jest szybkie zażegnanie problemu.

  Osuszanie inwazyjne

Osuszanie inwazyjne polega na wprowadzaniu w ścianę specjalnych substancji. Obecnie są to najnowocześniejsze metody osuszania.

Metodami stosowanymi w osuszaniu inwazyjnym są:

  • Iniekcja – polega na stworzeniu przegrody uszczelniającej, którą tworzy się przez opróżnienie porów i kapitanów z wody za pomocą środków hydrofobowych.
  • Termoiniekcja – polega na wywierceniu otworów w ścianie i wtłoczeniu w nie suchego powietrza o określonej temperaturze i prędkości. Następnie należy wpompować określony roztwór do wcześniej utworzonych dziur.
  • Iniekcja krystaliczna – polega na utworzeniu warty izolacyjnej w porach i kapilarach materiału budowlanego.
24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?