Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Jakie są metody osuszania pomieszczeń

Jakie są metody osuszania pomieszczeń

Wilgoć stanowi istotny i bardzo powszechny problem w naszych mieszkaniach. Jest uciążliwa dla każdego z domowników, ponieważ jej nieprzyjemny zapach, powoduje bardzo nieprzyjemne odczucia. Ciężko jest przebywać w takim miejscu przez chwilę, ponieważ oddychanie od razu staje się trudniejsze. Sama wilgoć może spowodować groźne dla zdrowia ludzi, przebywających w takim miejscu. Dlatego też tak ważne jest jak najszybsze pozbycie się jej w skuteczny sposób.

Przyczyny powstawania wilgoci są naprawdę różne. Od zalania podczas awarii instalacji wodno – kanalizacyjnej, przez błędy podczas budowy samego budynku, czy złych warunków środowiskowych i powodzi. Do tego dochodzi również eksploatacja materiałów budowlanych oraz wilgoć określana jako technologiczna, która jest niezwykle częstym problemem w nowych budynkach.

Na szczęście obecnie istnieje wiele możliwości walki z wilgocią i osuszania pomieszczeń. Wszystko można dopasować pod metraż, stopień zalania, możliwości finansowe oraz inne czynniki. Metody osuszania budynków są naprawdę zróżnicowane. Przedstawimy wam dzisiaj najważniejsze z nich. Dzięki temu będziecie wiedzieć jak osuszyć pomieszczenie, tak aby w razie pojawienia się problemu, szybko zadziałać i uniknąć dodatkowych zniszczeń oraz idących za tym kosztów. Zapraszamy do lektury.

Metody osuszania budynków

Na samym początku warto wyróżnić dwa główne typu osuszania, czyli naturalne oraz sztuczne. Dodatkowo sztuczne metody osuszania budynków, możemy podzielić na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Dobranie odpowiedniej metody, indywidualnie dopasowanej do konkretnego przypadku jest bardzo istotne. Prawidłowe rozpoznanie źródła problemu, zaplanowanie konkretnych działań oraz wdrożenie ich przez specjalistów, usprawni proces usuwania wody z zawilgoconych pomieszczeń, co skutkuje szybszym powrotem mieszkania do stanu przed incydentem.

Osuszanie naturalne jest to czynność, która rozpoczyna się od wypompowania wody, zalegającej w zalanych pomieszczeniach. Kolejno należy w odpowiednio długi oraz efektywny sposób wywietrzyć objęte zalaniem pomieszczenia, co często zajmuje kilka dni, a w niektórych przypadkach nawet tygodni.

Duży wpływ na czas trwania tego procesu mają warunki środowiskowe, czyli pora roku, temperatura na zewnątrz, a także intensywność opadów. Jak wiadomo niektóre pory roku w Polsce, charakteryzują się duża ilością opadów śniegu i deszczu, a co za tym idzie, sporą wilgotnością powietrza, co uniemożliwia w znacznym stopniu sprawne osuszanie pomieszczenia. O wiele szybciej proces ten będzie zachodził w suche dni w ciągu roku.  Warto pamiętać o tym, że im grubsze są mury, czy ściany, tym więcej czasu potrzebują na wyschnięcie. Może zająć to nawet kilka tygodni!

Proces naturalnego osuszania nie jest skomplikowany, ale wymaga dużej cierpliwości, a także zależny jest od warunków panujących na zewnątrz. Aby przyspieszyć czynności związane z pozbywaniem się nadmiaru wody, warto wprowadzić dodatkowe metody osuszania sztucznego, które znacznie usprawnią pracę. Samo osuszanie naturalne poprzez wietrzenie pomieszczeń jest najmniej skuteczną metodą, a jednak bardzo pracochłonną. Dodatkowo w okresie zimowym, koszty ogrzewania pomieszczenia są ogromne, co sprawia, że tej metody nie można nazwać wtedy ekonomiczną. Znacznie lepiej sprawdzić metody sztuczne do osuszania pomieszczenia.

Osuszanie budynków metody sztuczne

Jest to zbiór rozmaitych metod, które charakteryzują się niezwykle duża skutecznością i pomogą w szybki sposób przywrócić zalane pomieszczenie do poprzedniego stanu oraz użytkowości. Wiele z nich jest bardzo prostych do wykonania. Nieinwazyjne metody osuszania pomieszczeń, polegają na tym, że pracę wspomagają odpowiednie urządzenia, które mają za zadanie podwyższyć temperaturę powietrza w danym obiekcie, wymuszając w nim obieg ciepłego powietrza. Jest to metoda szczególnie polecana do suszenia cienkich ścian, które uległy małemu zawilgoceniu. Możemy przeprowadzić takie osuszanie budynków na kilka sposobów.

Osuszanie nagrzewnicami może zostać przeprowadzone za pomocą nagrzewnic:

-elektrycznych, są one na tyle wygodne, że wystarczy podłączyć je do prądu, aby sprawnie osuszyć dane pomieszczenie;

-olejowych, które cechuje bardzo duża wydajność oraz sprawny przepływ powietrza;

-wodnych, wymagających podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym metrażu, ze względu na bardzo duży zasięg nadmuchu jaki możemy z nich uzyskać;

-gazowych, które działają poprzez zassanie zimnego powietrza z pomieszczenia, ogrzania go oraz następnie oddania na zewnątrz, wymagają zasilania gazem ziemnym lub LPG.

Osuszanie adsorpcyjne

Metoda, która wymaga zastosowania specjalnego rodzaju osuszaczy. Działają one na zasadzie wykorzystywania zjawiska adsorpcji wody z powietrza poprzez specjalne materiały. Wilgoć jest dzięki temu odprowadzana w sposób bardzo skuteczny. Aby takie urządzenie do osuszania adsorpcyjnego mogło działać, pobierając wodę z zalanego pomieszczenia, musi posiadać odpowiedni, specjalny środek do wiązania wody. Dokładniej muszą być one wyposażone w wirnik adsorpcyjny, który powlekany jest specjalnym preparatem. Takim preparatem może być zarówno żel silikonowy, żel krzemionkowy, albo chlorek litu.

Jest to usługa wykonywana przez profesjonalne firmy osuszające, takie jak nasza. Środki te przyciągają cząsteczki wody i zatrzymują je na swojej powierzchni. Powietrze, które wypływa z urządzenia, jest już pozbawione cząsteczek wody. Dlatego też, można nakierować je na daną część budynku, którą osuszamy w danym momencie. Część powietrza nie wychodzi na zewnątrz urządzenia, a zostaje użyta do regeneracji i dodatkowego osuszenia nasyconego zgromadzoną wcześniej wodą, materiału znajdującego się na wirniku.

Osuszanie kondensacyjne

opiera się na usuwaniu wody z otoczenia poprzez sprężarkowy układ chłodniczy, który kondensuje parę wodną i pozwala ją skroplić. Sposób ten wymaga schłodzenia temperatury powietrza do poziomu, który określany jest jako “poniżej punktu rosy”. Wymagany jest do tego wzrost ciśnienia oraz temperatury czynnika chłodniczego, który po sprężeniu, potem ochładza się w skraplaczu. Osuszone przez urządzenie powietrze odbiera ciepło z czynnika i za pomocą wentylatora jest deponowane do osuszania pomieszczenia. Metoda ta doskonale sprawdza się gdy musimy wykonać osuszanie po zalaniu lub mamy awarię instalacji wodnej.

Co lepiej wybrać, osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Osuszanie adsorpcyjne wymaga szczelnego zamknięcia pomieszczenia, które jest osuszane. Jego skuteczność oraz czas pracy jest w dużej mierze uzależniony od warunków w środku budynku, a nie czynników takich jak temperatura oraz wilgotność na zewnątrz niego. Może być ono używane nawet w bardzo mroźnych miesiącach roku. Jednak jest to bardzo droga metoda, wykorzystywana jedynie przez profesjonalne firmy. Osuszanie kondensacyjne także zależne jest od warunków, które panują w pomieszczeniu. Optymalna temperatura do wykonania takiego osuszanie wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza. Warto jednak odpowiednio dobrać moc urządzenia do powierzchni, ponieważ jest to niezwykle istotny aspekt. Zbyt mała wydajność osuszacza, znacznie wydłuży czas pracy, a nawet może okazać się niewystarczająca do 100% usunięcia wody.

Jeśli chodzi o metody inwazyjne osuszania sztucznego. Mamy do wyboru szereg substancji o specjalnych właściwościach, które można zastosować i wprowadzić w ścianę. Są to bez wątpienia najnowocześniejsze z metod osuszania, które dostępne są na rynku.

Metody osuszanie pomieszczeń w sposób inwazyjny to:

Iniekcja- metoda prosta, polegająca na stworzeniu specjalnej przegrody uszczelniającej, którą tworzy się poprzez opróżnienie porów i kapitanów z wody za pomocą środków

hydrofobowych. Następnie w wykonany otwór deponuje się specjalistyczne środki, które nie pozwalają wilgoci na dalsze przenikanie.

Termoiniekcja- jest metodą, która wymaga wcześniejszego wywiercenia dziury w ścianie i wtłoczenia w nią powietrza o określonej temperaturze, w odpowiedniej ilośc oraz czasie. Kolejno do przygotowanego otworu można wpompować określony roztwór. Jego właściwości mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wilgoci w murze. Jest to bardzo bezpieczna metoda, która nie narusza konstrukcji ścian. Dodatkowo powoduje zmniejszenie zużycia energii cieplnej.

Iniekcja krystaliczna

Metoda opierająca się na utworzeniu warstwy izolacyjnej w porach oraz kapilarach materiału budowlanego. Same otwory iniekcyjne mają średnice około 20 mm. Natomiast ich grubość powinna być dostosowana do grubości osuszonej przegrody. Tworzy się wtedy, dzięki materiałom nierozpuszczalnym w wodzie, izolacja pionowa oraz pozioma. W iniekcji krystalicznej wykorzystujemy mieszankę wody, cementu portlandzkiego oraz aktywatora krzemianowego. Stosuje się ją do osuszania z wilgoci budynków podpiwniczonych oraz niepodpiwniczonych. Efekty widoczne są już w 7 dni. Koszt tej metody jest bardzo różny, ponieważ wszystko opiera się o grubość ściany, która ma zostać poddana iniekcji. Iniekcja krystaliczna cena średnio wynosi 41 zł / 1mb, przy ścianie o grubości 15 cm, około 112 zł / 1m na ścianie o grubości 40, a także nawet 238 zł / 1mb, gdy ściana ma grubość 85 cm. Wszystko jest dopasowane do indywidualnego przypadku osuszania.

Teraz wiecie już jak osuszyć pomieszczenie, które zostało zalane, w efektywny sposób. Jednak jeśli potrzebujecie pomocy, np. z określeniem wilgotności, stopnia zalania oraz uporządkowaniem mieszkania, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Kompleksowo zajmiemy się waszym problemem, dobierając metodę osuszania do konkretnego przypadku, w sposób indywidualny. W sprawny sposób nasi specjaliści, wyposażeni w najlepszej jakości sprzęt pomogą wam pozbyć się nadmiaru wody, osuszyć ściany, sufity oraz posadzki. Dodatkowo jeśli problem jest już na tyle zaawansowany, uporamy się z pojawiającym się grzybem oraz pleśnią, tak aby problem nie powrócił.

Więcej na temat osuszania, znajdziesz na naszej stronie głównej https://osuszanie24.com/

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?