Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000
Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com
Wilgoć w domu stanowi problem dla każdego domownika, gdyż powoduje negatywne odczucia związane między innymi z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Dlatego też ważne jest jak najszybsze pozbycie się wilgoci z pomieszczeń. Powodów powstawania wilgoci jest wiele, np.: wilgoć technologiczna, zalanie podczas awarii wodno-kanalizacyjnej, błędy podczas budowy budynku, powstanie wilgoci na wskutek eksploatacji materiałów budowlanych lub powódź.
Na rynku dostępnych jest wiele metod osuszania. A zatem jakie metody osuszania pomieszczeń wyróżniamy?
Metody osuszania można podzielić na osuszanie naturalne i sztuczne. Osuszanie sztuczne dzieli się:
Wybranie odpowiedniej metody osuszania i jej wdrożenie przez specjalistów usprawnia usunięcie nadmiaru wody z zawilgoconych pomieszczeń.
Pierwszym krokiem podczas osuszania naturalnego jest wypompowanie wody zalegającej w pomieszczeniach. Następnym etapem jest wietrzenie pomieszczeń, jednakże na proces wysychania wpływa wiele różnych czynników. Czynnikiem, który ma ogromne znaczenie jest pogoda. Panujące warunki zewnętrzne w tej metodzie odgrywają ogromny wpływ, ponieważ podczas jesieni/zimy wilgotność powietrza jest duża, co uniemożliwia osuszenie w pełni. Dlatego też osuszanie naturalne warto wspomóc odpowiednimi metodami sztucznymi. Pamiętaj również, że grube mury potrzebują większej ilości czasu na wyschnięcie.
Sztuczne metody osuszania pomieszczeń są niezwykle skuteczne i pomagają w szybki sposób przywrócić pomieszczenie do poprzedniego użytku. Nieinwazyjne osuszanie pomieszczeń polega na zastosowaniu odpowiednich urządzeń, które podwyższają temperaturę powietrza w obiekcie oraz wymuszają obieg ciepłego powietrza w obiekcie. Metoda ta zalecana jest do suszenia cienkich ścian, o małym zawilgoceniu. W tej metodzie wyróżniamy:
Osuszanie nagrzewnicami – nadają się idealnie do wspomagania osuszania naturalnego, gdy na zewnątrz sprzyjają niekorzystne warunki atmosferyczne. Na rynku dostępne są nagrzewnice:
Osuszanie absorpcyjne – metoda ta polega na zastosowaniu specjalnych osuszaczy, które pobierają wilgotne powietrze z otoczenia, podgrzewają je, a następnie oddają do wnętrza. Wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Urządzenie, aby mogło pobierać wodę z zalanego pomieszczenia musi posiadać środek, który umożliwia absorbcję wody – żel silikonowy, żel krzemionkowy, bądź chlorek litu.
Osuszanie kondensacyjne – para wodna z otoczenia usuwana jest za zewnątrz za pomocą klimatyzacji, dlatego możliwie jest szybkie zażegnanie problemu.
Osuszanie inwazyjne polega na wprowadzaniu w ścianę specjalnych substancji. Obecnie są to najnowocześniejsze metody osuszania.
Metodami stosowanymi w osuszaniu inwazyjnym są: