Całodobowy telefon ALARMOWY +48 601 777 000

Zgłaszanie szkód szkody@osuszanie24.com

Osuszanie24 > Aktualności > Osuszanie mieszkania po pęknięciu rury

Osuszanie mieszkania po pęknięciu rury

Twoje mieszkanie może zostać zalane z wielu różnych powodów. Na wiele z nich nie ma się bezpośredniego wpływu i należy zmierzyć się z konsekwencjami zalania z zaskoczenia. Wszystko może zacząć się od awarii sprzętu takiego jak pralka, niedokręconego kranu, albo pękniętej rury w ścianie.

Jeśli już dojdzie do wycieku wody, a także zalania danej powierzchni, należy działać niezwykle szybko. Każde zaniedbanie, to dodatkowy wysiłek, a także koszta remontu danego pomieszczenia. Woda, które stoi i się kumuluje w zakamarkach, nie tylko niszczy wyposażenie domu, ale też zagraża życiu domowników. Wzrost wilgotności powietrza, sprzyja bowiem rozwojowi grzybów oraz pleśni. Po zalaniu, spowodowanym pęknięciem rury w ścianie należy wykonać porządne osuszanie budynku, które pomoże doprowadzić dom do stanu, przed danym  incydentem.

Pęknięta rura w ścianie

Dlaczego pęknięta rura w ścianie, to poważny problem? Każde zalanie niesie za sobą, nieprzyjemne dla właściciela mieszkania, konsekwencje. Wyciekająca bez kontroli woda powoduje uszkodzenie ścian oraz sufitów. Pojawiają się nie tylko mokre, nieestetyczne ściany, ale także schodzi tapeta, czy tynk. Wtedy też należy usunąć je z pomocą szpachelki oraz kompleksowo osuszyć dane pomieszczenie. Jeśli zależy ci na czasie, bo jak wiadomo ściany nie schną w kilka minut, możesz wynająć osuszacze, które pomogą uporać się z problemem. Sam czas suszenia zależy od stopnia zaawansowania problemu, grubości ścian, czy warunków atmosferycznych. Deszczowa pogoda i zimne temperatury zewnętrzne, niestety nie pomagają w tym procesie.

Sprawa dodatkowo komplikuje się przy zalaniu podłogi, szczególnie drewnianej. Jak osuszyć podłogę po zalaniu? Drewno, które ją buduje, bardzo szybko wchłonęło by wyciekającą wodę, co w późniejszym czasie, poskutkowałoby jego uszkodzeniem. Taką powierzchnię należy natychmiast ściągnąć, osuszyć i nie dopuścić do rozwoju niebezpiecznym mikroorganizmów. Ponowny montaż podłogi jest możliwy tylko i wyłącznie po dokładnym wyschnięciu podłogi.

Pęknięta rura w ścianie kto odpowiada za problem?

Generalnie zgodnie z polskim prawem, wszystkie odcinki poziome instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej, należą do właściciela budynku. Często jest to osoba indywidualna, ale może oznaczać to również wspólnote mieszkaniowa lub spółdzielnie mieszkaniowa. W takim wypadku dbanie o stan techniczny rur, spada na właściciela. To samo tyczy się ewentualnej awarii instalacji, której skutkiem jest pęknięta rura w ścianie oraz zalanie mieszkania.

Pęknięta rura w ścianie, a ubezpieczenie, czyli co i jak najlepiej załatwić. Większość ubezpieczeń posiada w pakiecie podstawowym ochronę na wypadek zalania. Warto sfotografować wszystkie szkody, a potem zgłosić to do odpowiedniej instytucji.

Pęknięta rura w ścianie – jak naprawić?

Pęknięta rura w mieszkaniu może wyrządzić ogromne szkody. Ze względu na tę usterkę cierpią na tym ściany oraz podłogi w budynku, a dodatkowo rozwinąć może się grzyb. Bardzo ważne jest więc, aby wiedzieć jak znaleźć pęknięta rurę w ścianie, a także w jaki sposób skutecznie osuszyć dom po zalaniu, aby uniknąć przykrych skutków w przyszłości.

Często lokatorzy nie znają dokładnego przebiegu rur w swoim mieszkaniu, nic więc dziwnego, że zlokalizowanie pęknięcia, może okazać się problematyczne. Aby uporać się z tym tematem, warto skorzystać z kamery termowizyjnej, która w łatwy sposób wskaże nam miejsce wycieku. Można skorzystać także z metody akustycznej, a także pomiaru wilgotności.

Jest to jednak dostępne tylko w ofercie specjalistycznych firm, które pomagają uporać się w osuszaniu po zalaniu. Jeśli chcesz na własną rękę znaleźć pęknięta rurę, zalecamy metodę numer jeden. Dzięki niej łatwo zlokalizujesz źródło problemu, założysz uszczelkę i będziesz mógł skupić się na osuszaniu mieszkania. Nie ma w tym nic trudnego. Niestety jeśli wszystko wskazuje na to, że pęknięta rura w ścianie znajduje się w niedostępnym miejscu, należy skontaktować się z fachowcami.

Co zrobić gdy pęknie rura w ścianie?

Na początku najważniejszy jest spokój oraz opanowanie. Panika nigdy nie przynosi pozytywnych skutków, dlatego też warto być odpowiednio przygotowanym do ewentualnego zalania mieszkania, przez pęknięcie rury, ale też nie tylko. Wszystkie awarie da się naprawić, dlatego też warto rozpocząć swoje działania od zakręcenia dopływu wody.

Aby nie zostało wyrządzone więcej szkód, a także aby uniknąć problemów z ewentualnym kontaktem wody z elektroniką. Warto znać dokładną lokalizację głównego zaworu i dodatkowo poinstruować innych domowników, aby byli przygotowani na wszelkie ewentualności. Aby zminimalizować zagrożenie, szczególnie w przypadku obfitych zalań, warto odłączyć prąd i unikać korzystania ze sprzętów elektronicznych, aż do uporania się z sytuacją. Każda dysfunkcja, nieszczelność, albo problem z zabezpieczeniem kabli, może okazać się zabójczy. Istotna jest także kwestia ubezpieczenia przy pękniętej rurze w ścianie oraz tego kto odpowiada za problem.

Wiesz już jak znaleźć pękniętą rurę w ścianie i jak poradzić sobie z zalaniem. Jeśli nie chcesz inwestować sporych kwot pieniężnych w generalny remont domu, pamiętaj o tym, że osuszanie zalanej podłogi jest absolutnie kluczowe. Bagatelizowanie tego problemu, może skutkować, późniejszym przymusem całościowej wymiany podłogi.

Woda, która wycieka z dowolnego źródła z czasem zaczyna przenikać do głębszych warstw posadzki, co powoduje jej niszczenie oraz napuchnięcie. Problematyka zalań, nie skupia się tylko i wyłącznie na podłogach. Równie mocno ucierpieć mogą ściany, które tak jak i podłogi, muszą zostać kompleksowo wysuszone. W przeciwnym razie, na pewno pojawią się n nich kolorowe plamki, które oznaczają rozwój pleśni i grzybów.

Więcej na https://osuszanie24.com/

24h infolifnia 24h znajdź oddział Pożar miałeś pożar?